Yerli otomobil fabrikasında yüzde 30 kadın çalışan olacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yerli otomobil fabrikasında yüzde 30 kadın çalışan olacak

FİNANS

20 Temmuz 2020 Pazartesi 17:12:34

Son Güncelleme: 20/07/2020 15:42:40

Yerli otomobil fabrikasında yüzde 30 kadın çalışan olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla geçtiğimiz gün TOGG fabrikası resmen faaliyete başladı. Yapılan açıklamaya göre fabrikada çalışacak personelin yüzde 30’unu kadınlar oluşturacak. İşte fabrikanın temel atma töreninden ayrıntılar ve TOGG hakkında detaylı bilgiler..

Yerli otomobil markası TOGG’un fabrikasının İnşaat Başlangıç Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte 18 Temmuz 2020’de Gemlik’te gerçekleşti. TOGG yüzde yüz elektrikli bir otomobil üretmesi gibi birçok ilke de imza atmaya devam ediyor.

İlk defa bahsedilmeye başlandığı andan itibaren merakla takip edilen yerli otomobil TOGG’un fabrika temel atma töreni dün gerçekleşti. TOGG Tesisi’nin, zemin güçlendirme çalışmalarıyla birlikte 18 ayda tamamlanacağı ve ilk seri otomobilin banttan 2022 yılının son çeyreğinde ineceği öngörülüyor. Tesise işe alımların da 2022 yılından itibaren başlanacağı öğrenildi. Üretim kapasitesi yılda 175 bine ulaştığında çalışan sayısı 4 bin 300 kişi olacak.

  • Türkiye’nin en teknolojik otomobil fabrikası olan TOGG Tesisi pek çok özelliği ile ilklere imza da atıyor. Fabrika alanının içinde üretim, Ar-Ge çalışmaları, stil tasarımı, test birimi, strateji ve yönetim merkezi, prototip hazırlıkları hep bir arada olacak.
  • Türkiye’de ilk defa üretilecek olan tamamen yerli doğuştan elektrikli otomobilin 300 ve 500 km üzerinde menzil sağlayacak olan batarya paketinin daha önce yurtdışından alınması planlanıyordu fakat şu an bataryanın yerli olarak üretilmesi ve bu fabrikadan çıkması planlanıyor.
  • Fabrika aynı zamanda hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en temiz ve en çevre dostu fabrikası olma özelliğini taşıyor.
  • Veri toplama ve analizle birlikte verimlilik artacak. Akıllı üretim ağına sahip fabrika gerçek zamanlı verilerle birlikte değer üretecek. Gelişmiş kamera ve sensörlerle üretimde oluşabilecek hatalar engellenecek.

TESİS’TE ÇALIŞACAKLARIN YÜZDE 30’U KADIN OLACAK

  • 2 milyon metrekarelik alana inşa edilecek olan tesiste 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak ve fabrika İstanbul-İzmir otobanına 4 kilometrelik uzaklıkta olacak. Tesisin etrafında 3 tane de aktif liman bulunacak.
  • Tesiste çalışacak kişilerin en az yüzde 30’u kadın çalışanlar olacak.
  • Yerlilik oranı 2025 yılında yüzde 68’e varacak.

YÜZDE YÜZ MİLLİ

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı RifatHisarcıklıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada pandemi sonrası dönemde ekonomik olarak güçlenmek için TOGG’un çok önemli bir yatırım aracı olduğunu belirtti. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise TOGG’un fikri ve sınai mülkiyet haklarının tamamen Türkiye’ye ait olduğunu ve bu sayede bağımsız ve özgür olduklarını, tüm kararların Türkiye’deki merkezde alındığını ifade etti. Sözlerine lisans ve imtiyaz haklarının da Türkiye’ye ait olduğunu ekleyerek devam etti. TOGG’un yüzde 100 milli olmasının yanında yerli olduğunu da açıkladı. Yerlilik üretim oranının başlangıçta yüzde 51 oranına ulaşacağını ve bu oranın zamanla artacağının altını çizdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı