Yeni maliye bakanı kim olacak? Berat Albayrak yerine kim gelecek?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yeni maliye bakanı kim olacak? Berat Albayrak yerine kim gelecek?

FİNANS

8 Kasım 2020 Pazar 22:28:13

Yeni maliye bakanı kim olacak? Berat Albayrak yerine kim gelecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 8 Kasım 2020 Pazar akşamı yaptığı açıklamayla birlikte sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Açıklamanın ardından ise gözler yeni maliye bakanı kim olacak sorusuna çevrildi. AK Parti cephesinden istifa yorumları gelirken Berat Albayrak yerine geçecek isim tartışılıyor. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı, Berat Albayrak’ın istifasının resmi olarak onaylanmasıyla birlikte kesinleşecek.

Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak, bu akşam saatlerinde sosyal medya hesapları üzerinden istifa paylaşımında bulundu. Son beş yıldır görevini sürdüren Albayrak, sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrıldığını ifade etti. Bunlara ek olarak uzun zamandır ihmal ettiği ailesine zaman ayrıcağını belirten maliye bakanı, yeni gelecek ismin Cumhurbaşkanımızın önderliğinde görevine emin adımlarla devam edeceğini ifade etti.

YENİ MALİYE – EKONOMİ BAKANI KİM OLACAK?

2018 yılından itibaren dolarda yaşanan artışla birlikte gözler sürekli Berat Albayrak üzerindeydi. Pandemi süreciyle birlikte dolar 8.50 TL seviyelerine kadar yükseldi. Ekonomide yaşanan darboğaz, vatandaşların isyanı, AK Parti’nin günden güne düşen oy sayısıyla birlikte Albayrak, 8 Kasım Pazar günü itibariyle görevine son verdiğini ifade etti.

Özellikle “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil demişti.” ifadeleri büyük tepki çekmiş, sosyal medyada #BeratAlbayrakistifa etiketleri açılmıştı. İstifanın ardından ise tüm Türkiye merakla yeni Hazine ve Maliye Bakanı kim olacak sorusunun yanıtını arıyor.

EKONOMİDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK

6 Kasım Cuma günü yapılan açıklamada ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alındığı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile duyurulmuştu. Uysal yerine eski ekonomi bakanı Naci Ağbal getirildi. Türkiye bu habere alışmaya çalışırken bundan tam iki gün sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifası gündeme bomba gibi düştü.

YENİ İSİMLER TARTIŞILIYOR

Ekonomi Bakanı’nın istifası sonrasında yerine gelecek isim sosyal medyada büyük tartışma konusu oldu. Berat Albayrak’ın yerine gelecek isim için yapılan tartışmalarda büyük çoğunluk Ak Parti cephesinden deneyimli, eski bakanlardan bir ismin seçileceği yönünde.

Bu noktada belirtmek gerekir ki, Beratl Albayrak’ın istifası henüz Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmadı. İstifanın geçerli olabilmesi için Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa kararını onaylaması gerekmektedir. Bu süreç boyunca yeni isim tartışılmaya devam edecek ve yeni ekonomi bakanı istifa sonrasında netleşecektir. Beratl Bayrak yerine gelecek isim kesinleştiğinde yeniden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı