Yeni Ekonomi Programı(YEP) 2020 Detayları! Emeklilik zorlaşıyor, Kıdem ve İhbar Tazminatı Kısmen Kaldırılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yeni Ekonomi Programı(YEP) 2020 Detayları! Emeklilik zorlaşıyor, Kıdem ve İhbar Tazminatı Kısmen Kaldırılıyor

FİNANS

2 Ekim 2020 Cuma 19:12:31

Son Güncelleme: 02/10/2020 19:05:30

Yeni Ekonomi Programı(YEP) 2020 Detayları! Emeklilik zorlaşıyor, Kıdem ve İhbar Tazminatı Kısmen Kaldırılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Yeni Ekonomi Programı(YEP)’in uygulamaya alınacağının bilgisini paylaşmıştı. 2020 yılında yapılan yeni çalışmalarla birlikte YEP detayları ortaya çıktı. Yeni paket kapsamında emeklilik zorlaşıyor, kıdem ve ihbar tazminatı da kısmet kaldırılıyor.

Yeni Ekonomi Programı’nda  ilgili olarak detaylar  ortaya çıkmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni ekonomik programa  göre 25 yaşın altında olan gençler önceye göre daha zor bir şekilde emekli olacaklar ve işverenler çalışanları kolay bir şekilde işten çıkarabilecekler. Ayrıca kıdem ve ihbar tazminatlarını alınmakta da zorlaştırılacak. Bakan Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ilgili detaylar belli olmaya başladı.Program dahilinde vatandaşların aleyhine olabilecek çok sayıda yeni uygulama bulunuyor. Bunlardan en önemlilerinden biri ise emekliliğin zorlaştırılması, işten çıkarmanın kolaylaştırılması ve kıdem tazminatının kaldırılması gibi konular mevcut uzaktan çalışmanın kalıcı olması ve  maaşların düşürülmesi oldu.

YEP programı kapsamında istihdam ile alakalı olarak yapılan açıklamada söylenenleri özetleyecek olursak, pandemi  sonrasında ekonomik toparlanmayı destelemek, gençlerin deneyim sahibi olarak iş gücüne katılımlarını sağlamak, kısmi zamanlı çalışmayı teşvik etmek gibi bir takım yapısal düzenlemeler için İstihdam kalkanı Paketi hayata geçirilecektir. 25 yaş altında olan gençler için ve  50 yaş üzeri çalışanların istihdamlarını kolaylaştırmak amacıyla esnek koşullar tanınacaktır. 50 yaş üstü olan çalışan vatandaşların ve 50 yaş üstü olupta tam zamanlı çalışanların kısmi zamanlı çalışmaya geçişleri politika olarak teşvik dahilinde olacaktır. İşverenlerin 10 günden az çalışan 25 yaş altı gençlerin daha kolay istihdam etmeleri teşvik edilmesi sağlanacaktır diyebilriz özetleyecek olursak.

GENÇLERİN EMEKLİLİKLERİ ZORLAŞIYOR , KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI OLMAYACAK !

Açıklama yapılan  YEP’e göre gençlerin süreli sözleşmeler ile çalışmaları sağlanacak. Bu şekilde milyonlarca işsiz genç ayda 5 ila 10 gün  arasında çalışarak genç işsizler listesinden düşürülecekler. Bu şekilde ayda 5-10 gün arasında  çalışan gençler işsiz kategorisinde bulunmayacaklar. Ancak bu gençlerin süreli sözleşme ile çalıştıkları kısa süreler için emeklilik için ödenmesi gereken sigorta primleri ise ödenmeyecek. Bu çalışma  süreleri emeklilik hesaplamasına en küçük bir payı,katkısı olmayacak. Bu nedenlerden dolayı gençlerin emekli olmaları neredeyse imkansız hale gelecek . Ayrıca kısa süreli çalışacak olan bu gençlerin kıdem ve ihbar tazminat hakları da olmayacak.İşverenler ise çalışanları için her ay ödemek zorunda oldukları 868 TL SGK primini ödemeyerek kar elde etmiş olacaklar.

1 KİŞİ YERİNE 3 KİŞİ ÇALIŞTIRILIP İŞSİZ SAYISI DÜŞÜRÜLECEK!

YEP’te 50 yaş üzeri çalışan vatandaşlar için de olumsuz gelişmeler bulunuyor. 50 yaş üzeri olan ve tam zamanlı çalışmada bulunan çalışanların program dahilinde kısmi çalışmaya geçişleri teşvik edilecek. Bu geçişi sağlayan çalışanlardan  ise gelir vergisi alınmayacak.Bundan yanı sıra  30 gün yerine 10 gün çalışacak olan bu çalışanların aylık gelirlerinde çok büyük bir düşüş yaşanılacak. Bir kişi yerine 3 çalışan istihdam edilebilecek ve işsizlik sayısında düşüş yaşanılacak. Bu çalışanların da kıdem tazminatı hakları  talep hakları olmayacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı