Yapılandırma İle SGK Borcu İçin Düşük Faiz İmkanı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yapılandırma İle SGK Borcu İçin Düşük Faiz İmkanı

FİNANS

10 Aralık 2020 Perşembe 17:06:30

Son Güncelleme: 10/12/2020 17:06:44

Yapılandırma İle SGK Borcu İçin Düşük Faiz İmkanı

Yapılandırma işlemi için bütün herkese başvuru çağrısı yapan  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanvekili İsmail Yılmaz, yapılandırma yasası ile yapılacak olan kolaylıkları örnekler ile anlattı. Yılmaz, “ 1.200 Türk Lirası prim ana para borcu ve 3. 580 TL gecikme faizi olan biri, peşin ödeme yaparsa sadece 81 Türk Lirası faiz ödemesi yapacak Yani faizin % 90’ı silinmiş olacak” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı, yapılandırma süreci ile ilgili hakkında bilgi verdi. Gazeteciler ile  yaptığı toplantıda yapılandırma çerçevesine giren sosyal güvenlik kapsamındaki toplam rakamın 165 milyar Türk Lirası olduğunu ifade eden Yılmaz. ”Özellikle belirtmek istediğim nokta başvuru tarihlerinin iyi takip edilerek kaçırılmamasıdır. Sağlıktan ihyaya kadar geniş bir yelpazede, oldukça önemli konularda kaçırılmayacak fırsatlar sunuyoruz” şeklinde ifade etti. Genel Sağlık Sigortası’nda borçlu görünmekte olan 4 milyon kişinin de yapılandırma kapsamında olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bu vatandaşlar borçlarını, 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeleri durumunda, sadece prim borcu aslını ödeyecekler” diye belirtti

Halen ödemeleri devam etmekte olan  ve 2018 senesinde çıkmış olan yapılandırma yasası kapsamında tahakkuk-tahsilat oranının %15.75 olduğunu belirten Yılmaz, “Bu süreçte ise yapılandırma başvuruları ve ödemelerine çok yoğun bir başvuru bekliyoruz. Vatandaşlarımız hızla müracat kanallarını kullanıyorlar. Önceki senelerden daha yüksek bir başvuru ve ödeme bekliyoruz” şeklinde ifade etti.

1.200 Türk Lirası prim borcu için  1.281 Türk Lirası ödeme

”2008 yılında bin 200 Türk Lirası prim anapara borcu olan bir kişinin bugün eğer yapılandırma olmasaydı, ödeyeceği faiz yaklaşık 3. 580 Türk Lirası olacaktı. Söz konusu olan faiz yapılandırmasının ardından güncellenerek, 3.580 Türk Lirasından  818 Türk Lirasına kadar düşecektir. Borcun peşin ödenmesi durumunda  Yİ-ÜFE güncelleme miktarı olan 818 TL’nin de %90’ı silinerek, yapılandırma öncesi 4.780 Türk Lirası olan borç, bin 281 Türk Lirası olarak ödenebilecek.

GSS’de Faizin Tamamı Silinecek

Genel Sağlık Sigortası’nda 6.374 Türk Lirası ana para borcu 3 bin 344 Türk Lirası gecikme cezası ve aynı zamanda gecikme zammı olan bir sigortalı, Nisan ayının sonuna kadar eğer borcunu öderse, 9.718 Türk Lirası yerine sadece anapara olan 6. 374 Türk Lirası ödeyecek.

İdari Para Cezası Kapsamında Borcun Aslıda Düşürülecek

2016 yılında kesin olan bin 200 TL idari para cezasının gecikme cezası ve zammı bugün ise bin 5 TL, toplam borç ise 2. 205 TL. Bu borç aslı 600 TL’ye indirilecek, buna uygulanacak olan Yİ-ÜFE 108.6 Türk Lirası, yeni borç miktarı ise 708.6 TL olacak. Bu borç 1 Mart 2021 tarihine kadar ödenirse eğer, Yİ-ÜFE miktarının % 90’ı da silinecek ve sadece 610 Türk Lirası ödenecek.”

Hangi Borçları Kapsıyor?

”2020 yılı Ağustos’ta ve öncesine ilişkin olup, 17.11.2020’den önce tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan, idari para cezaları, sigorta primleri ve Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik Sigortası Primi ve iş kazası ya da meslek hastalığı, malulen ve vazife malulen sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalı olan kişilerin daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası durumunda doğacak alacaklar kapsama giriyor. Başvurular ise sene sonuna kadar yapılabilecek. İlk taksit için ise son ödeme tarihi 1 Mart 2021 tarihi olarak belirlendi. Genel Sağlık Sigortası prim borçları için başvuru koşullu olmaksızın 30 Nisan tarihine kadar ödeme yapılabilecek”.

SMA’DA YENİ İLAÇLAR TAKİPTE

SMA hastası çocukların ilaçlar ile ilgili sorulara da cevap veren Yılmaz, “Biz bu arada ilaçların dışında, bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişimi de ücretsiz bir şekilde sağlıyoruz. Tüm Hastalıklarda çıkmış olan yeni ilaç, tetkik ve tedavi yöntemlerine ilişkin etkinliği ve yerindeliği ilgili komisyonlarca takip edilmeye ve gözlenmeye devam edilmekte” şeklinde bir açıklamada bulundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı