Yandex Türkiye ofisini kapatıyor! Şişli Levent Plaza tarihe karışıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yandex Türkiye ofisini kapatıyor! Şişli Levent Plaza tarihe karışıyor

FİNANS

23 Eylül 2020 Çarşamba 11:12:37

Son Güncelleme: 22/09/2020 23:46:43

Yandex Türkiye ofisini kapatıyor! Şişli Levent Plaza tarihe karışıyor

Ülkemizde Google sonrası en aktif kullanıcı sayısına ulaşan Yandex, Türkiye şubesini kapatma kararı aldı. Dev arama motoru tarafından yapılan açıklamaya göre Yandex Türkiye çalışmaları Rusya merkezinden yürütülecek. Firmanın Şişli Levent Plaza’da ki ofisi ise tarihe karışacak.

Yandex arama motoru 2011 yılından beri ülkemizde faaliyet göstermekteydi. Birçok bilgisayar da kurulu olan Yandex arama motoru da aynı Google arama motoru gibi çok fonksiyonluydu. Fakat ülkemizdeki payı Google kadar değildi. Son açıklanan haberlere göre ise Rusya merkezli olan arama motoru Yandex, ülkemizden çekilme kararını aldığını açıkladı.

2011 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermekte olan Yandex arama motoru Türkiye’deki ofisini kapatıyor. Şirket yetkililerinden gelen açıklamalara göre ise, Yandex markası Türkiye’deki çalışmalarını ileriki aylardan itibaren Rusya üzerinden yürüteceğini bildirdi.

Rusya merkezli arama motoru olan Yandex ise ülkemize 2011 yılında girmişti. Yapılan haberlere göre ise firmanın Türkiye’deki ofisini kapatma kararı aldığı öğrenildi.

Fakat basında yer alan haberlere göre ise Yandex firmasının Türkiye’den çekilme kararından çalışanların haberi olmadığı öğrenildi. Fakat Yandex, Türkiye ofisinin kapatılacak olmasını yalanlamazken kararla ilgili açıklamaların mail üzerinden duyurulacağını belirtti.

TÜRKİYE AYAĞI RUSYA’DAN DEVAM EDECEK

Yapılan açıklamalara göre ise Türkiye’deki ofisini kapatacak olan Yandex ‘in neden böyle bir karar aldığı ise henüz açıklanmadı. Fakat ana etken olarak korona virüs salgını sebebiyle küçülerek kendini korumaya çalıştığı ve Türkiye’deki Pazar payı çok büyük olmadığı için Rusya’ya çekildiği düşünülüyor.

Şirketin Türkiye’deki faaliyetleri ise ekim ayından başlamak üzere Rusya merkezli olacak devam edeceği de açıklandı.

TÜRKİYE’DE PAZAR PAYI YÜZDE 12,8

Rusya merkezli arama motoru Yandex ‘in ise ülkemizdeki pazar payı Ağustos 2020 dönemi itibariyle sadece %12,8 oranındaydı. Öte yandan rakibi olan Amerika merkezli Google arama motorunun ise ülkemizdeki Pazar payı oranı %84 civarında.

1997’den bu yana

Yandex firması ise 1997 yılında kurulmuş ve o yılından bu yana birçok çeşitli ülkede Pazar payı sahibi olan uluslararası bir şirkete dönüşmüştü. Türkiye’de ise arama motorunun yanı sıra ayrıca e-ticaret, navigasyon, mobil uygulama ve reklamcılık gibi alanlarda da faaliyet göstermekteydi.

ÇALIŞANLARIN HABERİ YOKTU

Şaşırtıcı olan kısım ise Yandex çalışanlarının ayrılma haberinden haberi olmamasıydı. Yandex Türkiye ofisi çalışanları ise Rusya merkezli olan firmanın aldığı karardan yeni haberleri olduğunu bildirdi. Çalışanları da şaşırtan bu sürpriz karar sonrasında Rusya merkezli firma Yandex, ekim ayı ile birlikteülkemizden ayrılıyor.

Yandex firmasının ise Türkiye bulunan ofisi İstanbul ilimizin Şişli bölgesinde Levent Plaza’da yer almaktaydı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı