Yabancılar en çok hangi illerden ev alıyor listesi belli oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yabancılar en çok hangi illerden ev alıyor listesi belli oldu

FİNANS

29 Ağustos 2020 Cumartesi 19:12:16

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:13:52

Yabancılar en çok hangi illerden ev alıyor listesi belli oldu

Yabancıların son 2 yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımları EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından incelendi. Yabancıların en çok konut alımı yaptığı iller listesi belli oldu.

Alınan sonuçlara göre Türkiye’deki gayrimenkul cinsinden olan yatırımlara en çok talebi Ürdün gösterdi. Bunun yanı sıra, 2020 yılının ilk yarısında yabancılar gayrimenkul yatırımı için en çok Manisa’yı tercih etti.

Yabancı yatırımcıların 2019 yılı ilk yarı yıl dönemi ile 2020 yılı ilk yarıyıl döneminde Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul alımları ve yatırımları EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından analiz edildi. Alınan verilere göre tüm gayrimenkul yatırımları açısından Ürdün ilk sırada yer alırken İran’ın konut satışında ilk sırada olduğu açıklandı. Yabancıların, gayrimenkul yatırımlarında 2020 yılı ilk yarısı için en çok Manisa’yı tercih etti. Manisa’nın ardından en çok tercih edilen iller sırasıyla; Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli oldu.

EVA Gayrimenkul Değerleme şirketinden alınmam topu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre;2019 yılının ilk yarı yılında yabancıların gayrimenkul edinimleri 4 milyon 431 bin 709 metrekareydi. Bu yılın söz konusu döneminde ise bu sayı 4 milyon 042 bin 079 metrekare oldu.

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

TÜİK’in açıkladığı konut satışı verilerine göre, 2020 yılının ilk yarı yılında ülke genelinde toplamda 14 bin 262 adet konut satıldığı öğrenildi. Toplam konut satışında, 2019 yılının söz konusu dönemine göre yüzde 28,5’lik bir düşüş yaşandı. Toplam konut satışı içindeki yabancılara yapılan konut satışlarının oranı 2019 yılı 1. Yarıyıl döneminde yüzde 3, 9’du. bu rakam 2020 yılının söz konusu döneminde yüzde 2,3’e gerileme kaydetti.

ÜRDÜN GAYRİMENKULDE, İRAN KONUTTA BİRİNCİ SIRADA

Yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüzölçümü bazındaki tüm gayrimenkul yatırımlarında yapılan incelemeye göre, 2020 yılının 1. Yarıyılında, bu kategoride ilk sırayı Ürdün aldı. 2019 yılında bu kategoride birinci sırada Mısır yer alıyordu. Ürdün’ün ardından sırasıyla Mısır, Filistin, Suudi Arabistan, Irak, Dominik, Katar, İran ve Almanya geldi.

Ülke genelinde yabancılara yapılan toplam konut satışında ise 2020 yılı 1. Yarıyıl döneminde ilk sırayı İran aldı. İran’ın ardından Irak, Çin, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Filistin, Afganistan, Almanya, Ürdün ve Türkmenistan geldi.

GAYRİMENKULDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN İLK MANİSA OLDU

2020 yılının ilk yarı yılında yabancılar tarafından gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih edilen il Manisa oldu. Manisa’nın ardından sırasıyla; Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli geldi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı