Yabancı piyasalarda neler oluyor? Dalgalı hareketler devam ediyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yabancı piyasalarda neler oluyor? Dalgalı hareketler devam ediyor

FİNANS

23 Temmuz 2020 Perşembe 10:12:38

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:46:49

Yabancı piyasalarda neler oluyor? Dalgalı hareketler devam ediyor

Pandeminin etkileri yabancı piyasalarda dalgalı hareketlere neden oluyor. Euro yükselişini devam ettirirken Amerika Birleşik Devletleri salgınla mücadele etmeye devam ediyor. Asya piyasalarında ise altın yükselişine devam ediyor.

Korona virüs salgınına karşı mücadele her anlamda devam ediyor. Gerek ekonomik gerek küresel gerekse tıbbi. Tıbbı alanda da aşı çalışmaları hızlı bir şekilde ilerlemeye çalışıyor. Uzmanlardansa zaman zaman ümit verici açıklamalar geliyor. Bu ümit verici açıklamaların gelmesi ise küresel piyasalardaki karışıklığı tetikliyor.

Küresel piyasalar korona virüs küresel anlamda etkisini göstermeye başladığından beri oldukça dalgalı bir şekilde izliyordu. Gerek daralan ülke ekonomileri, kapatılan firmalar küçülmeye giden sektörler olsun küresel piyasalar oldukça etkilenmişti.

Küresel piyasalar da bu etkenler sebebiyle dalgalanmalar devam ederken bugüne dair veri gündeminin de zayıf olması iç dinamiklerin öne çıkması beklenmekte.

Korona virüs salgınına karşı yürütülmeye devam eden mücadelenin sağlık alanındaki olumlu gelişmeleri ve ekonomik anlamda kontrol altına alınmaya çalışmasını sağlayan küresel anlamdaki desteklere rağmen belirsizlerin hala çok yüksek olması pay piyasalarının karşılık bir şekilde devam etmesine enden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde dün paylaşılan finansal verile göre IBM, Coca-Cola gibi dev şirketlerin 2020 yılının ikinci çeyreğinde bilançolarının beklenenden daha iyi gelmesiyle birlikte New York borsası güne yükselişle başladı.

Dün ise Dow Jones endeksi%0,60 ve S&P 500 %0,17 değer alırken Nasdaq %0,81 düşüş yaşadı.

Amerika Birleşik DevletiBaşkanı Donald Trump ise Amerika’da devam etmekte olan salgına dair, salgının daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini bildirmesinin ardında aşı ve tedavi de olumlu gelişmeler yaşandığını belirtmesi de yine dikkat çekti.

AVRO YÜKSELİŞTE

Öte yandan Avrupa Kıtasından da yeni haberler geldi. Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülke liderinin korona virüsünün ekonomik etkilerine karşın hazırlanan ve 750 milyar avro değerinde olan anlaşmaya varması üzerinde avro dolar karşısında yükseldi.

Bu son gelişmeler birlikte Ocak 2019 döneminde bu yana avro, dolar karşısında en yüksek değerini gördü. Şu an ise denge 1,1540 seviyesinde.

Dün itibariyle Almanya’da ise DAX endeksi %0,96 İngiltere’de FTSE 100 %0,13 ve Fransa’da CAC 40 %0,22 artış yaşadı.

ASYA PİYASASI

Öte yandan korona virüsüyle birlikte en büyük çalkantıların yaşandığı Asya bölgesinde ise altının yükselişi devam ediyor ve piyasalar da karışıklık yine görülmekte. Altın ons 1,866 dolarla birlikte 2011 eylül döneminde bu yana en yüksek değerine ulaşmış durumda.

Tarihi zirve ise ons altın da 2011 yılında 1,921 dolarla görülmüştü.

Öte yandan Japonya’da Nikkei 225 %0,7, Güney Kore’de Kospi %0,3 değer kaybetti fakat Çin’de Şanghay birleşik endeksi %0,9 değer kazandı.

Yurt içinde ise BIST 17 şubattan beri en yüksek değeri 120,585,55 ile görürken kar satışları ile birlikte düşüşe geçti. BIST 100 endeksi fakat bir önceki kapanışa kıyasla %1,04 değer kaybetti.

Analistlere göre ise korona virüsüne dair tıbbı gelişmeler ve küresel anlamda Doğu Akdeniz gibi merkezler başta olmak üzere yaşanan gelişmeler nedeniyle veri gündeminin zayıf olduğunu belirtti.

Bugün itibariyle piyasaları meşgul edecek ana konular ise konut satışları ve ham petrol stokları olacak gibi gözüküyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı