Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Volkswagen Müşterilerine Tazminat Ödenecek! Kimler Başvuru Yapabilir?

FİNANS

26 Mayıs 2020 Salı 02:11:56

Volkswagen Müşterilerine Tazminat Ödenecek! Kimler Başvuru Yapabilir?

Alman otomobil firması olan dev marka Volkswagen büyük tazminat ödemesiyle karşı karşıya geldi. Egzoz emisyon testlerini manipüle ettiği ortaya çıkan dev firma, dizel araç kullanıcılarına dev tazminat ödeyecek. Ödenecek tazminat tutarı ise dizel araçların kilometresine göre hesaplanacak.

Almanya Federal Mahkemesi (BGH), dev otomobil firması olan Volkswagen’e ait egzozlar da manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülere tazminat vermek mecburiyetinde olduğu kararını verdi.

Almanya Federal Mahkemesi BGH, Alman yargı sistemine göre en yüksek dereceli mahkeme statüsünde. Almanya Federal Mahkemesi BGH bir otomobil sahibi tarafından Volkswagen’e açılan dava da ilk kararı verdi. Davanın açılması ise markanın emisyon testi manipülasyonu hakkındaydı. Almanya Federal Mahkemesi BGH tarafından verilen hükme göre Volkswagen’den egzozlarda manipülasyon yapılan araçları satın alanların prensip olarak tazminat alma haklarının da olduğu açıklandı.

Volkswagen Müşterilerine Tazminat Ödeyecek

Almanya Federal Mahkemesi BGH kararıyla dizel araç sahipleri araçlarını iade ederek satış fiyatının bir kısmını geri alma hakkına sahip. Tazminat ödemelerinde ise, iade edilen otomobillerin kilometresi baz alınarak hesaplanacak. Alınan bu kararın ise, Alman mahkemelerinde bekleyen 60 bin diğer dava içinde örnek teşkil edecek gibi durmakta.

DİZEL EMİSYONU SKANDALI

ABD Çevre ve Koruma Ajansı 2015 yılındaVolkswagen’ın testleri manipüle ettiğini ve çevreyi kirlettiğini iddia etmişti. ABD Çevre ve Koruma Ajansı tarafından yapılan iddialara göre Volkswagen markası emisyon testlerini manipüle etmekteydi ve şirketin dizel araçları normal seviyenin 40 kat üzerinde çevre kirliliğine sebebiyet vermekteydi. Volkswagen Grubu ise uzun süre bu iddialar sebebiyle gündemden düşmemişti. Volkswagen Grubu bünyesinde Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları da bulundurmakta. Volkswagen Grubu sadece gündemi meşgul etmekle kalmayıp aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya makamlarına yüksek cezalar ödemişti. Bu cezalar yanında ayrıca dev marka Volkswagen milyonlarca aracını geri toplamak zorunda da kalmıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı