Vergi ve Prim Borcu Olanlar Dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı başvurular başladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Vergi ve Prim Borcu Olanlar Dikkat! Resmi Gazete’de yayımlandı başvurular başladı

FİNANS

19 Kasım 2020 Perşembe 15:29:28

Vergi ve Prim Borcu Olanlar Dikkat! Resmi Gazete’de yayımlandı başvurular başladı

Vergi ve prim borçları olan vatandaşların dikkatine! An itibari ile borç yapılandırmalarına başlandı! KYK, KDV, ÖTV, MTV, trafik cezaları, prim ödemeleri, vergi borçları olmak üzere çeşitli olanlar için borç yapılandırma işlemleri hizmete sunuldu. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yapılandırma işlemleri kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Yeni gelen habere göre toplamda 500 milyar Türk lirası değerinde borç yapılandırılması planlanıyor. ResmîGazete ‘de yayınlanan bildiriye göre prim ve vergi borçlarına ilişkin düzenleme gerçekleşti. Trafik cezaları, otoyol ve köprülerden geçiş cezaları ve vergi, prim borçlarında yapılandırmaya gidiliyor. Yapılan düzenlemeler ile belirtilen borçların 18 ay takside bölünerek ödenebilmesi mümkün olacak.

Milyonlarca vatandaşın 500 milyar Türk lirası değerinde borcunun ödenebilmesini mümkün kılmaya ilişkin yapılan düzenlemeler günümüz itibari ile devreye sokuldu. Vatandaşlar borçlarını internet aracılığı ile sanal olarak veya en yakın vergi dairesine başvurarak yapılandırabilirler.

Yeni çıkan kanun ile birlikte vergi, prim borçları, köprü ve trafik cezaları yeniden yapılandırmaya girecek. Vatandaşlarımız ise borçlarını başvuruları halinde 18 taksit halinde ödeyebilecekler.

Aynı zaman söz konusu vergi yapılandırma, gelir, kurumlar, KDV, ÖTV, motorlu taşıtlar, emlak, çevre temizlik, gümrük ve gecikme faizlerinde kapsıyor. Faiz ödeme koşullarına göre ise yapılandırmanın detayları belli olacak.

Aynı zamanda vatandaşlarımız öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ile birlikte TOBB TESK Barolar Birliği aidatları gibi ödemeler de yapılandırma dahilinde olacak. Bu şekilde vatandaşa kolaylık sağlanması hedefleniyor.

Yine çiftçi vatandaşlarımız Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ve orman köylülerimizde kullandığı kredilerini yapılandırma kapsamında kolaylıkla ödeyebilecek.

Düzenlemeyle birlikte toplamda 500 milyar Türk lirasına yakın bir kamu borcu yapılandırılmış olacak. 18 taksit için yapılan yapılandırmalar 36 ay vadeye kadar uzatılabilecek. Vatandaşlarımız ödemelerini 2 ayda bir yapacaklar.

YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Yapılandırma içinse vatandaşlarımız aşağıdaki linke tıklayacak e-devlet üzerinden giriş yapmalı. Daha sonra ise arama kısmına”Mükellefiyet Gerektiren Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme” yazmalı. Buradan gerekli adımları takip ederek vatandaşlarımız yapılandırma işlemleri bölümünden tüm borçlarını yapılandırabilirler.

Vergi Borcu Yapılandırma

DESTEKLER UZATILDI

Aynı zaman yeni düzenlenen yasa borç yapılandırması dışında istihdama yönelik de düzenlemeler içeriyor.

Buna göre ise Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı ile işveren prim desteği, prim teşviki, gelir vergisi, damga vergisi desteği 31 Aralık’a kadar uzatıldı. Yine aynı düzenlemeye göre kısa çalışma ödeneği süresi de 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

1 Ocak 2019 ila 17 Nisan 2020 arası işten çıkarılanlar ile kayıt dışı çalışan vatandaşlarımız, iş yerlerinde çalışanlar, ve ilave istihdamlara nakit desteği sağlanacak.

KONAKLAMA VERGİSİ ERTELENDİ

Yürürlüğe girmesi gereken konaklama vergisi ise 1 Ocak 2022 yılına ötelendi.

Bunun yanı sıra salgın nedeniyle cezaevinde bulananların üzün sürelerinin uzatma sayısı ise 3’ten 7’ye çıktı.

Bunun dışında yurtdışından gelecek olan altın ve dövizden de vergi alınmayacak.

Yine bunun dışında paylaşılan diğer ayrıntılar ise şu şekilde;

  • Trafik para cezaları ve diğer idari cezalarına %12,5 indirim uygulanması
  • Peşin ödemelerde ise Yİ-ÜFE oranı baz alınarak hesaplanan tutarda %90 indirime gidilmesi

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı