Venezuela’dan İngiltere Merkez Bankası’na karşı dava açtı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Venezuela’dan İngiltere Merkez Bankası’na karşı dava açtı

FİNANS

21 Mayıs 2020 Perşembe 00:43:13

Venezuela’dan İngiltere Merkez Bankası’na karşı dava açtı

İngiltere ve Venezuela arasındaki altın krizi devam ediyor. Koronavirüs sonrasında ekonomik olarak iyi durumda olmayan Venezuela, 1 milyar dolar değerinde altın için İngiltere’ye dava açtı. Söz konulara altınlara son iki senedir İngiltere ev sahipliği yapıyordu.

Venezuela’dan İngiltere Merkez Bankası’na karşı dava açtı. Venezuela hükûmetinden İngiltere Merkez Bankası’na dava açıldı. Davanın açılma sebebi ise Venezuela Hükümetine ait olan altınların İngiltere Merkez Bankası tarafından geri verilmemesi oldu.

Venezuela’da hükümet adına işler yolunda gitmiyor. Protestoların ve hükümet değişikliği haberleri arasında sallanan ülke şimdi ise İngiltere Merkez Bankası’na dava açmış durumda.
Venezuela Merkez Bankası iddialarına göre 31 ton ağırlığındaki altın rezervini talep edilmesine rağmen İngiltere Merkez Bankası, Venezuela Hükümetine ait olan altın rezervlerini iade etmedi. Bunun üzerine ise Londra’da İngiltere Merkez Bankası için dava açıldı. Fakat Venezuela için işler oldukça ilginç ve kötü durumda. İngiltere devlet başkanı olarak Nicolas Maduro’yu tanımamakta. Ülke devlet başkanı olarak Amerikan’ında desteklediği Juan Guaido’yu görmekte. İngiltere Venezuela Hükümeti’ne ait olan altın rezervlerini iki yıldır iade etmemekte. Venezuela Hükümeti ise, altınları mali olarak değerlendirmek istediklerini ve elde ettikleri nakit ile korona virüsüne karşı mücadele ülkelerine gerekli olan tıbbi ekipman, ilaç ve gıdaları almak istediklerini belirtti.

Venezuela da bulunan Nicolas Maduro hükümeti 1 milyar dolar değeri olan altın rezervleri için İngiltere’ye karşı dava açmış vaziyette. 14 Mayıs Londra’da açılan dava ülke için hayati önem taşımakta. Ülke altınların iadesiyle, korona virüsüne karşı mücadele edecek. Ekonomik ve siyasi krizdeki ülke için bu şartlar da salgınla başa çıkmak oldukça zorlayıcı.

Venezuela dava açmadan önce nisan ayında İngiltere Merkez Bankası’na talepte bulunmuştu. Bu talepte sahip oldukları altın rezervlerinin bir kısmını satıp, değerleriyle Birleşmiş Milletlere (BM) gönderilmesini talep etmişti. Bu gönderilen parayla ise ülkesine corona virüsü salgınıyla mücadele için yardımda bulunmasını istemişti.

2018’DEN BU YANA ALTINLARA İNGİLTERE SAHİP

İngiltere Merkez Bankası ise 2018 yılından bu yana 31 tonluk altın rezervini elinde tutmakta. Bu olayda ABD tarafından yapılan siyası baskının da payı oldukça büyük. İngiltere hükümeti Amerika’nın isteği üzerine Juan Guaido’yu tanıdığını belirmişti. Birleşik Millet gibi Türkiye’de seçilmiş devlet başkanı Maduro’yu desteklemekte.

Venezuela hükümeti uzun süredir Amerika yaptırımları ve siyasi baskıları tarafından zor durumda bırakılmakta. Ülke ise bir süredir altın rezervlerini Amerika’nın sert yaptırımlarına karşı finansman olarak kullanmayı hedefliyordu. Şu an ise ülkede 749 vaka bulunmakta. 10 ölümde korona virüsü kaynaklı kayıtlara geçti. Ülke ise dava dilekçesinde iade aldıkları altınlar ile ülkeye korona virüs ile mücadele kapsamında gerekli tıbbi ekipmanı, ilaç ve gıda sağlayacağını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı