Vatandaş borcunu borçla ödüyor! Banka borçları giderek artıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Vatandaş borcunu borçla ödüyor! Banka borçları giderek artıyor

FİNANS

7 Temmuz 2020 Salı 17:59:39

Vatandaş borcunu borçla ödüyor! Banka borçları giderek artıyor

Bugün gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu toplantısında, gündem vatandaşın giderek artan borçlarıydı. Paylaşılan rapora göre vatandaşın borçları toplamda 700 milyar lirayı aştı. Peki, kredi kullanarak kredi borçlarını ödeyen vatandaşlarımızın sonu ne olacak?

CHP Meclis Grubu tarafından hazırlanan ekonomik raporda salgın sebebiyle vatandaşların hali hazırda olan borçlarını ve bu borçları ise borçlarla ödediği belirtildi.

CHP Meclis Grubu tarafından hazırlanan ekonomik raporda vatandaşın borçlarından ve ekonomik durumundan bahsedildi. Rapora dair bankalara olan borçların 19-26 Haziran döneminde 16,5 milyar Türk lirası daha arttığı belirtildi ve 700 milyar Türk lira sınırını aştığı söylenildi.

Yine aynı rapora göre 2020 yılının ocak başından bu yana tüketiciler tarafından alınan kredilerin değerinin 112,6 milyar Türk lirası artış yaşandığı belirtildi.

Kredi kartı borçları azalmadı

Aynı raporda dikkat çeken diğer bir özellik ise kredi kartları borçlarının azalmasıydı. Fakat bunun ise yanıltıcı olduğu kredi kartına dair borçlarda azalış gözükse de aslında salgın dolayısıyla vatandaşların harcama yapamadıkları için bu denli bir tablo ortaya çıktığı belirtildi.

Kredilerde oluşan 70 milyar Türk lirasına denk gelen kısmın ise ülkemizde ilk korona virüsüne bağlı vakalarına gözlemlendiği 11 Mart 2020 sürecinin devamında dönemde oluştuğu belirtildi.

Kampanyalar tetikleyici rolünde

Raporda değinilen bir diğer nokta ise salgının ilk dönemlerinde tüketicilerden gelen taleplerin anı şekilde azalmasıyla birlikte tüketici borçlarının da azaldığıydı fakat tam bu esna da ise devreye kamu bankaları girdi. Kamu bankaları liderliğinde gerçekleştirilen uygun teşvik edici kredi kampanyaları ile gelir seviyesi düşük aileler ve orta gelir durumuna sahip aileler Hazine destekli KGF kefaletiyle temel ihtiyaç kredisinden faydalanmaya başladı. Fakat bu kredilerin halka kullandırılmaya başlamasıyla birlikte tüketicilerin borçlanmalarının hızlı bir ivme kazandığı vurgulandı ve raporda “iç talebin azaldığı ve vatandaşların evlerde kaldığı bir süreçte alınmış olan tüketici kredilerinin hayati bir kısmının birikmiş kredi kartı borçlarının ödenmesi sebebiyle alınıldığı tahmin edilmekte” yorumu yapıldı. Raporunda sonunda ise “vatandaş borcu borçla döndürüyor” sözleri eklendi.

587 milyar Türk lirası değerinde kredi

CHP tarafın açıklanan rapora göre ise 19-26 Haziran döneminde ise tüketici kredilerinin değeri 13,1 milyar Türk lirasını aşmış durumda kredi kartı borçları ise 3,3 milyar Türk lirası artış yaşandığı açıklandı ve 2020 yılının ocak ayından günümüze kadar ise 110,1 milyar Türk lirasında artış yaşadığı kaydedildi.

Üzücü olan tabloda ise 26 hazirandan bu ya 700,6 milyar Türk lirasına ulaşan borçların 587 milyar Türk lirasının tüketici kredilerinden oluşması ve kalan 113,5 milyar Türk lirasının ise kredi kartları sebebiyle oluşması.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı