Üretici sıkıntıda! Çiftçiler kısıtlamalar yüzünden mağdur oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Üretici sıkıntıda! Çiftçiler kısıtlamalar yüzünden mağdur oldu

FİNANS

10 Temmuz 2020 Cuma 17:21:28

Üretici sıkıntıda! Çiftçiler kısıtlamalar yüzünden mağdur oldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği TZOB Genel Başkanı Bayraktar açıkladı, soğan, patates ve limon üreticilerinin zorda olduğunu söyledi. İhracat alanında getirilen kısıtlamalar nedeniyle çiftçinin mağdur olduğu belirtildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru soğan, patates ve limon üreticilerinin zorda olduğunu dile getirdi. Bu ürünlerin tüketiminde daralma ve ihracat alanında getirilen kısıtlamalar sebebiyle çiftçilerin mağdur edildiğini açıkladı. Bayraktar aynı zaman kuru soğanın fiyatının 30, patatesin 40 kuruşa kadar düştüğünü depoda kalan limonların ise gire vermekte olduğunu aktardı. Çiftçilerin üretimden kopma durumuna geldiğini kuru soğan, patates ve limon ihracatına gelen kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini savundu.

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin yaşadıkları problemlere dair yazılı bir açıklama yaptı ve ihracatın kısıtlı ve taleplerde yaşanan daralma sebebiyle depolarda bekleyen limonlarda kalite düşüklüğünün meydana geldiğini dile getirdi. Bayraktar elde olan ürünlerin pazarlanmaması takdirde ise büyük problemlerin ortaya çıkacağını ve üreticinin zor durumda kaldığını ekledi.

Küresel anlamda ise ekonomik ve sosyal sıkıntılara sebep olan virüs salgını aynı zaman da dünya çapında tarımsal üretimi de derinden etkilediğinin altını çizen Bayraktar, bu süre içerisinde kuru soğan, patates ve limon çiftçisinin yaşadığı sorunları dile getirdi ve Bayraktar alınan karantina önlemleri dahilinde lokanta ve otellerin kapalı olmasının, daha sonrasında ise bu işletmelerin tam kapasite ile çalışmaya devam etmemesinin taleplerde daralmalara sebep olduğunu belirtmiştir. Aynı zaman da ürününü pazarlama da zorluk yaşayan üreticilerin bu sorununa aynı zaman da ihraçtın öz izne bağlı olması dahil edilince üreticilerin zor durumda kaldığını belirtti.

“10 BİN TON KOTANIN SADECE 4 BİN TONU İHRAÇ EDİLEBİLDİ”

Kuru soğan, patates ve limon çiftçisinin yaşadığı üretimdeki daralma ve ihracat alanında getirilen olumsuzluklar sebebiyle çiftçilerin mağdur duruma düştüğünü anlatan Bayraktar sözlerine devam ederken, ihracat izninden bahsetti. Bayraktar, ihracat izninin geç açıklanmış olmasının ve kısıtlı miktarda olmasının pazarın kaybedilmesine neden olduğunu belirtiyor ve soğan, patates ve limon çiftçilerimizin piyasadaki belirsizlik ve düşü fiyat dolayısıyla mağdur duruma geldiklerini ve bu sıkıntıların yanında piyasa da yeterli tüccarın yeterli alım yapmaması sebebiyle de pazarlama sıkıntılarının olduğunu açıkladı.

Adana, Hatay ve Bursa Karacabey’de bazı bölgelerde yazlık soğanın tarlada kalmadığını ve Yenişehir’de ise soğan hasadının yeni başlamasına karşın 30 kuruştan alıcı beklendiğini dile getirdi. Adana ve Hatay’da patates hasadının bittiğini ve Ödemiş’te hasadın sonuna gelindiğini ekleyen Bayraktar, patatesin Ödemiş bölgesinde fiyatının 95 kuruştan 40 kuruşa düştüğünü ve İnegöl ile Yenişehir bölgelerinde ise patates hasadının başladığını iletti. Limon da ise ihracat izni verilen 10 bin ton kotanın sadece 4 bin tonunun ihraç edildiğini ve ihracatın kısıtlı ve taleplerde yaşanan daralma sebebiyle de depolarda alıcı bekleyen limon da kalite düşüklüğünün meydana gelmeye başladığını bildirdi.

Bayraktar hem kalite hem de de Pazar kaybı nedeniyle üreticilerin mağdur edildiğini ve eldeki ürünlerin satılmaması durumunda daha fazla kayıp yaşanacağını aktardı.

“ÜRETİM TÜRKİYE’NİN İHTİYAÇLARINA GÖRE BELİRLENMELİ”

Kışlık patates, soğan ve limonda hasadın geldiğini belirten Bayraktar, planlı ve sürdürülebilir bir üretimin olmasının üreticilerin en büyük beklentisi olduğunu dile getirdi. Üretimde meydana gelen sıkıntılar ve pazarlama problemlerinin de üreticiden tüketiciye oluşan her kademedeki masrafları etkilediğini, pazarlama sorunların arttığı bu süreçte düşük fiyat yüzünden ise de arzın daraldığı dönemde fiyat yüzünden tüketicilerin de mağdur olduğunu belirtti.

Kuru soğan, patates gibi üretiminde sık sık dalgalanmaların meydana geldiği ürünlerde, üretim planlaması yapılarak üreticilerin nerede ne kadar ürün yetiştirilmesi gerektiğinin bilgisi verilmesi gerektiğini, üretim Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli ve üretimde istikrar sağlanmalı değerlendirmesini yapan Bayraktar, limon gibi önemli ihraç ürünlerinin de mevcut pazarların kaybedilmemesi için gereken duyarlılığın verilmesini ve bir taraftan da yeni pazarların da aranması gerektiğini belirtti.

Üreticilerin üstündeki girdi fiyatlarının azaltılmasını belirten Bayraktar, problemlerin temelli olarak çözülmesi gerektiğini ve üretici fiyatları azaldığında ve pazarlama problemleri baş gösterdiğin de müdahale edilmesini gerektiğini ve üreticilerin mağdur konumuna düşmemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Bayraktar bu problemlerin Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirdiklerini ve çözüm için beklediklerini ekledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı