Ünlü Havayolu Firması İflas Bayrağını Çekti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ünlü Havayolu Firması İflas Bayrağını Çekti

FİNANS

12 Mayıs 2020 Salı 19:32:36

Son Güncelleme: 12/05/2020 19:32:46

Ünlü Havayolu Firması İflas Bayrağını Çekti

Koronavirüs salgını sonrasında dünya genelinde uçuşlar neredeyse durma noktasına geldi. Birçok havayolu çalışanı işsiz kalırken, firmalar borçlarını ödemekte zorlanıyor. Dünyanın en eski havayolu firmalarından Avianca yaptığı açıklamayla iflas bayrağı çekmeye çok yakın olduklarını belirtti. Firma Amerikan Mahkemesi’nden çıkacak sonucu bekliyor.

Çin’de ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılan korona virüse karşı verdiğimiz savaşta, en büyük darbeyi alan sektörlerden biri de havacılık sektörü. Ülkeden ülkeye uçuşlar %95, şehirden şehre uçuşlar ise %90 seviyesinde azalmış durumda. Havacılık sektöründe çalışan milyonlarca insan belirsiz bir süreliğine işsiz kaldı. Sektörün toparlayamamasıyla nedeniyle milyonlarca insan kalıcı olarak işini kaybedebilir. Salgının yarattığı ekonomik olumsuzluklara direnemeyen birçok havayolu firması tek tek iflas haberlerini duyurmaya başladı. Salgının uzun süre devam etmiş olması nedeniyle büyük havayolu şirketleri de batma tehlikesi konumuna ulaşmış durumda. Avianca, KLM Hollanda Havayolu’ndan sonra dünyanın ikinci en uzun süre çalışan havayolu şirketi olarak da biliniyor.

İflas Eden İlk Havayolu Firması Kabul Edilecek

Dev havayolu şirketleri arasında ilk iflas bayrağını çekmeye yaklaştığını duyuran şirket, Kolombiya’ya ait Avianca şirketi oldu. Güney Amerika kıtasının en büyük 2. Havayolu şirketi kabul edilen Avianca, iflastan koruma işlemleri için Amerika Birleşik Devletleri mahkemesine yazılı bir dilekçe beyanında bulundu. Pandeminin başladığı tarihte gelirinin yüzde 80 oranda düştüğünü belirten şirket, yüksek fiyatlar ile mücadele içinde olduğunu bildirdi. Eğer iflastan kurtulmakta başarısız olursa Avianca, COVID-19 salgını süresince iflas eden ilk dev havayolu şirketi kabul edilecek. Şirket tarafından belirtilene göre, ABD Mahkemelerine, Bölüm 11 adı verilen iflas koruma hakkında bir dilekçe gönderilmiş durumda. Eğer dilekçe kabul edilirse şirket, belirli bir süre borçlarını ödemekten muaf kalacak.

Hükümetten Onay Bekleniyor

Muaf kaldığı süre boyunca, şirkete ait olan belirli demirbaşlar ve gayrimenkuller satılacak, satıştan elde edilen gelirin yüzde 90 oranında bir pay, borçların ödenmesinde kullanılacak. Bölüm 11 dilekçesi verildikten ve kabul edildikten sonra Avianca şirketinin yapacağı tüm işlemler için ABD Hükümetinden yazılı beyan edilen bir onay alması gerekecek. Tahmin edilene göre Latin Amerikalı havayolu firmaları içinde bulunduğumuz 2020 yılında minimum 15 milyar dolar gelir kaybı yaşayacaklar. 140’dan daha fazla uçağı Mart ayından beri havalanmamış olan bu şirket, verdiği dilekçenin kabul olmazsa eğer, kesin olarak iflas etmiş sayılacak.

Ülkemizde de bayrak taşıyıcı firma olan Türk Hava Yolları, salgın sonrasında uçuşlarının birçoğunu durdurmuştu. Pandemi sonrasında THY hisselerinde sert düşüşler görüldü.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı