Üniversiteler Uzaktan Eğitime Geçiş Yaptı Kiralık Ev Sayısı Arttı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Üniversiteler Uzaktan Eğitime Geçiş Yaptı Kiralık Ev Sayısı Arttı

FİNANS

25 Eylül 2020 Cuma 23:12:57

Son Güncelleme: 25/09/2020 23:15:20

Üniversiteler Uzaktan Eğitime Geçiş Yaptı Kiralık Ev Sayısı Arttı

Pandemiyle mücadele süreci kapsamında üniversiteler ilk dönem için uzaktan eğitim kararı aldı. Hal böyle olunca birçok öğrenci online derslere ailelerinin yanından katılıyor. Yaşanan bu durum öğrencilerin davalık olmasına, kiralık evlerin sayısının gün gün artmasına neden oldu.

Pandemi sebebiyle geçen sene eğitim-öğretim yılını erken bitirmek zorunda kalan üniversitelerde bu sene salgının devam etmesiyle egitimin uzaktan olması kararı alınmıştı. Online eğitim sistemine geçiş haberi öğrenildikten sonra özellikle de çok sayıda üniversitelerin bulunduğu İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde kiralık daireler kiracılarıyla buluşamayıp boş kaldı.

Üniversitelerin yeni yılda bu dönem eğitim öğretime uzaktan eğtimin ile devam ediceklerini ve yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihin belirsizliğini devam ettirmesi üzerine bir çok öğrenci kiralık evini boşaltarak yaşadığı şehre dönmüş, yeni kayıt olan öğrenciler de bu belirsizlik nedeni ile kiralık ev arayışına başlamamıştı. Yaşanan bu belirsizlik nedeniyle her sene bu aylarda emlakçıların çok yoğun olduğu bu dönem de tam tersi bir süreç yaşandı ve büyük şehirlerde kiralık evler elde kaldı.

ÖĞRENCİLER OKUDUKLARI ŞEHİRLERE GİTMEYİNCE, EMLAKÇILARIN ELİNDEKİ KİRALIK EVLERDE ARTIŞ GÖZLEMLENDİ!

Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa bu sene İstanbul’da üniversitelerin uzaktan eğitim kararı alması ile beraber hareketlilik oluşmadığını belirterek “Eskiden Beşiktaş’ta 3 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında yaklaşık kiralanan bir evin kira fiyatı bu dönemlerde ise 2 bin 500 TL ile 3 bin TL’ye kadar düştü” diyerek fiyatlarda bir düşüşün olduğunu dile getirdi. Emlakçıların normal zamanlarda Ağustos ve Eylül aylarında oldukça çok yoğun çalıştıklarını belirten Aşa bu sene böyle bir hareketliliğin yaşanmadığını belirterek “Bu dönemde emlakçıların elinde hiç olmadığı kadar kiralık ev birikti. Bazı emlakçıların elinde kalan ev sayısı 10 VE 15 civarını buldu” sözleri ile kiralık ev sayısında da artış yaşandığını bir kez daha dile getirdi.

ÖĞRENCİLER EVLERİNİ BOŞALTINCA ,KİRALIK ÖĞRENCİ EVLERİ DAVALIK OLDU!

Kira sözleşmesi devam etmekte olan çok sayıda öğrenci evinin boşaltılması ile birlikte peş peşe davalar açıldığını belirten Aşa öğrenciler ile ev sahiplerinin karşılıklı anlaşma yoluna gitmesini isterken kira sözleşmesi devam ederken boşaltılan evin sözleşme süresi sonuna kadar kirasının ödenmesi gerektiği uyarısını da yaptı.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı