Ukrayna'da dertler bitmiyor! Ülke yeniden iflasın eşiğine geldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ukrayna’da dertler bitmiyor! Ülke yeniden iflasın eşiğine geldi

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 06:12:06

Son Güncelleme: 11/08/2020 02:17:13

Ukrayna’da dertler bitmiyor! Ülke yeniden iflasın eşiğine geldi

Ukrayna bir kez daha iflasın eşiğine geldi. Ülke korona virüs salgını ve diğer ekonomik sorunlar yüzünden bazı inişler çıkışlar yaşamaktaydı.

Siyasi gerginlikleri de olan ülkeye bir iç gerginlikler eklenince ülke de durum daha da kötü bir hal almaya başladı. Ekonomik ve siyasal anlamda çalkantılarla boğuşan Ukrayna Hükümeti, Smoliy’in istifası üzerine tekrar ülkenin iflas tehdidi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Ukrayna Merkez Bankasından Başkan olarak görev alan Smoliy istifa etti. Smoliy’in istifası ise ülkeyi bir kez daha iflas tehdidi ile karşı karşıya bıraktı. Smoliy, Ukrayna Merkez Bankası’na sistematik baskı yapıldığını aktardıktan sonra istifasını vermişti. Smoliy’in istifası ise parlamento tarafından onaylanıp görevinden alınmıştı.

Fakat bu istifa ülkeyi derinden etkiledi. Alman basınında çıkan haberlere göre, Ukrayna Merkez Bankası Başkanı olan Yakov Smoliy’in istifası ülkenin bir kez daha iflas ile yüzleşmesine sebep olabilir. Başkan Yakov Smoliy’in istifası sebebiyle ülkenin bir kez daha iflasla karşı karşıya kaldığı haberleri gündeme otururken Yakov Smoliy ise istifasının nedenini Merkez Bankası’na yapılan sistematik baskı olarak belirtti. Başkan Yakov Smoliy istifasını bizzat Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e sundu.

Devlet başkanı Vladimir Zelenskiy’in talebiyle gerçekleşen Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada cuma günü toplanmış ve yapılan oturumda ise Yakov Smoliy görevden alınmıştı.

Alman basınında yer alan haberlere göre ise istifa ile birlikte Ukrayna Devleti iflas ile bir kez daha karşı karşıya kaldı. Kiev’de bulunan yabancı kredi kuruluşlarına olan ve miktarı milyarca dolar olan borçların en kısa zamanda kapatılması gerektiği belirtildi. Yine basında ise Ukrayna Hükümetinin 2020 yılı içinde süresi dolacak olan 17 milyar dolarlık eski kredilerini yeniden yapılandırması gerektiğinin altı çizildi. Bu açıdan bakıldığında ise Ukrayna’nın geniş kapsamlı bir borç yapılandırması ve yeni kredilere ihtiyacı varmış gibi gözükmekte. Üst makamlardan ise henüz basında çıkan haberlere yönelik bir açıklama gelmiş değil.

Smoliy tarafından yapılan bu beklenmedik istifa sebebiyle ise 8 Temmuz tarihinde Londra Borsası’na sürülmesi öngörülen Euro tahvillerinin ihracının da ertelendiği belirtildi. Alman basını ise konu hakkında Smoliy’in istifası ile birlikte Vladir Zelenskiy’in yüzüne vurulmuş bir darbe ifadeleri yer aldı. Ayrıca Vladimir Zelenskiy’İn reformlarına ve gündeme dair de halkta güvensizliğin arttığından bahsedildi.

Devlet Başkan’ın bir sonraki hamlesinin ne olacağı bilinmese de Ukrayna’da virüs etkisini göstermeye devam eder ve ülke daha çok borçlandırmaya giderse yeni kredi seçeneklerini de masaya yatırılmak zorunda kalınacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı