UKOME kararıyla İzmir taksi ücretleri yükseltildi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

UKOME kararıyla İzmir taksi ücretleri yükseltildi

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 17:12:05

Son Güncelleme: 09/08/2020 14:52:19

UKOME kararıyla İzmir taksi ücretleri yükseltildi

İzmir’de ilimizde taksilerimin kilometre başına olan fiyatlarında artış meydana geldi. İzmir ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı ile taşıma tarifelerinde zam yapıldı. İşte haberin tüm detayları;

Binlerce vatandaşımızı ilgilendiren işte haberin detayları. İki yıldan uzun bir süredir İzmir’de taksi ücretlerine zam gelmemiş ve vatandaşlar aynı taksi ücretlerinden yararlanmaktaydı. Fakat iki yılın ardından İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkez olan UKOME tarafından karar ile birlikte zam yapıldı.

2 yılın ardından şehrin taksimetrelerine zam geldi. Yapılan zam ile birlikte kilometre başına olan ücret 4.30 Türk lirasına çıkartıldı. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı olarak görev alan Celil Anık ise değerlendirmeler de bulundu. Ve yapılan artışın 2 yıllık enflasyonun yarısına denk geldiğini belitti.

İzmir ilimizde taksimetre tarifelerinde iki yılın ardından zam haberi geldi.

UKOME tarafından alınan karar ile birlikte açılış ücretleri zamdan önce 3 Türk lirası 90 kuruş olan kilometre başına ücret 4 Türk lirası 20 kuruşa yükseltildi.

Kilometre başına olan ücret ise 3 Türk lirası 70 kuruştan 4 Türk lirası 30 kuruşa yükseltildi.

Ayrıca İzmir ilinde de diğer büyükşehirlerde olduğu kısa mesafede düzenlemesi uygulanmaya başladı ve indi-bindi bedeli 10 Türk lirası olarak kaydedildi. Yeni uygulanan tarifeler ise 11 Ağustos Salı gününden itibaren geçeli olacak.

“KISA MESAFE SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞMUŞ OLDU”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı olarak görev alan Celil Anık ise yaptığı değerlendirme de yeni fiyat düzenlemesinin iki yıllık enflasyon oranının yarısı değerinde olduğundan bahsetti.

Celil Anık ayrıca, akaryakıt, lastik, yedek parça gibi birçok gider de meydana gelen artışlar sebebiyle zamdan başka seçeneklerinin olmadığını belirtti ve şu ifadeler yer verdi;

Bir önceki fiyat düzenlemesinin Temmuz 2018’de yapıldığını ve o günden beri tüketici enflasyonu olan TÜFE oranlarının %30 oranında gerçekleştiğini belirten Anık, kilometre başına olan ücretlerin ise 2 yıllık olan enflasyonun sadece yarısına denk geldiğini ve yaklaşık %16 olduğunu dile getirdi. Taksi kullanıcılarının ve de esnafı düşünerek UKOME tarafından bu şekilde bir fiyatlarda düzenleme yapıldığı belirtildi. Taksi müşterileri ile esnafın arasında en sık gerginlik yaşanan konu olan kısa mesafe sorununun da çözüme kavuştuğu dile getirildi. Anık, İstanbul’da 2 yıldır ve başkent Ankara’da ise 1 yıldır uygulanmakta olan indi-bindi ücreti düzenlemesi sayesinde bu sorunun da ortadan kalkacağına işaret etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı