Türkiye’ye yeni 52 proje yatırımı geliyor! 4 Milyar dolar harcanacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye’ye yeni 52 proje yatırımı geliyor! 4 Milyar dolar harcanacak

FİNANS

5 Temmuz 2020 Pazar 18:12:30

Türkiye’ye yeni 52 proje yatırımı geliyor! 4 Milyar dolar harcanacak

Türkiye’ye 4 milyar dolar değerine yakın 52 projenin yatırım kararı alındı. Son dakika açıklanan haberlere göre Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafında yeni bir yatırım sürecine girildiği açıklandı. Önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek 52 proje hakkında detaylı bilgi verildi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu 2021 ve 2022 yıllarında yatırım anlamında çok güzel haberler getireceğini söyledi ve yatırım kararı alınmış 52 projenin olduğundan bahsetti. Burak Dağlıoğlu aynı zamanda bu projelerin yatırım değerlerinin istihdam ile birlikte 10 bin 500 bandında olduğunu ve yatırım bedelinin 4 milyar dolara yakın olduğunu vurguladı.

Dağlıoğlu basınla bir araya geldi ve Uluslararası Yatırımlar hakkında bilgi verdi. Dağlıoğlu basın mensuplarıyla birlikte gerçekleştirdiği toplantı da yatırım kararı alınmış 52 projenin olduğunu ve bu projelerin toplam değerlerinin 4 milyar dolar olduğunu belirtti.

Dağlıoğlu, projeler kapsamında başta Amerika, Almanya Türkiye, İspanya, Hollanda ve Hindistan olmak üzere 17 farklı ülkelerden geldiğini belirtti ve yatırım değerlerine göre kimya ürünleri, demir çelik, enerji başta olarak toplam da 18 farklı sektörü kapsadığını anlattı.

Ayrıca Dağlıoğlu bahsi geçen projelerden 36 tanesinin sıfırdan yatırım olduklarını kalan 16 tanesinin ise genişleme yatırımı olduğundan bahsetti.

80 POTANSİYEL PROJE DE GÜNDEM DE

2020 yılının haziran dönemiyle birlikte de potansiyel yatırım olarak değerlendirilen 80 projenin 70 tanesinin araştırma ve fizibilite aşamasında olduğu bilgisi de verildi. Bu konu hakkında Dağlıoğlu, potansiyel projelerinde yatırım bedellerinin yaklaşık 4,76 milyar dolara geldiğini ve 15 bin 800 üzerinde istihdam taahhüt ettiğini belirtti. Projeler ise bilgi ve iletişim teknolojileri, gıda ürünleri başta gelerek 23 farklı sektörde yer aldığı belirtildi.

“MOBİLİTE DÜNYASINA ADAPTE OLUNMASI GEREK”

Dağlıoğlu, uluslararası anlamda yatırım açısında başta gelen sektörlere değinerek bu sektörlerin başında “e-mobilite, yaşam bilimleri yani ilaç, tıbbi cihaz, hastane hizmetleri ile sağlık, bilgi ve iletişim teknolojileri bunlar da tüketici elektroniği, ICT, yazılım gibi alanları kapsamakta” gibi alanların olduğunu belirtti. Devam eden Dağlıoğlu, mobilete dünyasına adapte olunması gerektiği belirtti ve bu durum gerçekleşmezse önemli bir fırsatın kaçırılacağını ekledi.

“AVRUPA VE AMERİKA’YA SIRTIMIZI DÖNMEDİK”

Dağlıoğlu aynı zamanda yatırımcıların coğrafi profillerinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek Türkiye’de Avrupalı, Amerikalı, Körfezli veya Asyalı yatırımcıların olduğunu belirtti.
Ayrıca Dağlıoğlu, yatırımlar açsısından Asya’ya çok önem verdiklerinin altını çizerek, 2002-2010 döneminde gelen UDY’nin %70’ten fazlasını Avrupa %10’a yakını da Amerika’dan olduğunu belirtti. Asya ülkelerinin payının ise sadece %12 olduğunu fakat bu oranın 2011’den bu yana ise %22’nin üstüne çıkarıldığını kaydetti. Dünyanın ekonomik ağırlığını Asya’ya kaydığını ve Türkiye’nin de bu yönde hareket ettiği vurgulandı.  Fakat Dağlıoğlu, buradan Amerika veya Avrupa’ya sırtımızı döndük gibi bir anlam çıkarılmaması gerektiğini zaten bu ülkelerle ilişkilerimizin çok güçlü olduğunu sadece Asya’dan yatırım çekmek için çalıştıklarını ifade etti.

“MART- HAZİRAN DÖNEMİNDE 600 TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Ahmet Burak Dağlıoğlu, salgın sürecinde ofislerinin faaliyetlerinin arttığını ve çok daha fazla çalıştıklarını dile getirerek salgın döneminde ekonomik faaliyetlerinin yavaşladığını fakat asla durmadığını belirtti ve çarkların döndüğünü söyledi. Dağlıoğlu aynı zamanda Türkiye’nin salgın sürecini diğer ülkelere kıyasla daha başarılı bir şekilde yönettiğini ve bu bağlamda sadece kendilerinin mart-haziran arası dönemde 600 toplantı gerçekleştirdiklerini aktardı.

“YENİ BİR YATIRIM SÜRECİ BAŞLAYACAK”

Dağlıoğlu aynı zamanda gelecek dönemde yeni bit yatırım sürecine girildiğinin altını çizerek şahsının adına 2021 ve 2022 yıllarının bu anlamda çok güzel haberler ile dolu olacağını söyledi.

“ULUSLARARASI ALANDA YATIRIM ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Dağlıoğlu aynı zaman küresel salgın süreciyle birlikte tedarik zincirinin Türkiye’ye kayması durumundaki olasılıkları da değerlendirdi ve Önceliğin bu noktada mevcut şirketlerin en az hasarla devam etmesi olduğunu vurgulayarak küresel salgın dönemi sürecinde Türkiye’de bulunmayan firmalardan, mobilete, dijitalleşme ve lojistik alanlarında yeni bilgi talepleri aldıklarını aktardı ve böylece dosyalara yeni projelerin de eklendiğini aktardı. Bu konuda ise özellikle Asya’dan üreticilerin olduğunu ve görülmelerin devam edildiğini aktardı. Son olarak Dayıoğlu, bu sürecin Türkiye için gerçekten de bir fırsat olduğunu aktardı.

Toplantıda paylaşılan verilere göre ise bugüne kadar gerçekleştirilen çektiği büyük ölçekli bazı projelerin ülkelere ve sektörlere göre dağılımı ile sağladığı istihdam tablosu şu şekilde;

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı