Türkiye'de tarım geriliyor! Üretimde ciddi çöküş yaşanmakta
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye’de tarım geriliyor! Üretimde ciddi çöküş yaşanmakta

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 17:12:55

Son Güncelleme: 18/07/2020 03:18:23

Türkiye’de tarım geriliyor! Üretimde ciddi çöküş yaşanmakta

Prof. Dr. Bülent Gülçubuk tarafından hazırlanmış ve yayımlanan raporun verilerine göre üretim temelli olmayan tarım politikaları sebebiyle Türkiye’nin üretimi yavaşlamakta. Türkiye, kendine yeterli olmaktan çok uzak bir profil çizmekte. Yine aynı rapora göre ise Türkiye’de tarım konusunca ciddi bir çöküş yaşanmakta.

Prof. Dr. Bülent Gülçubuk tarafından yayımlanan rapordan çıkarılan bir diğer keskin sonuç ise çiftçilerin yaş ortalamasının 55’e yükselmesi.

Korona virüs salgınıyla nedeniyle tarım ve gıda sektörününönemi küresel anlamda bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye’de ise tarım alanında yeni atılımlar meydana geldi. Tarım sektörü küresel anlamda en önemli problemlerin başına yerleşmiş durumdayken bazı uzmanlarda Türkiye’deki tarım politikalarını tartışmaya ve gözden geçirmeye başladı. Türkiye ise şu küresel süreçte tarımsal anlamda bir kopuş yaşadığı gözlenmekte ve aynı zamanda mevsimlik işçi problemleriyle kötü bir karne sunmakta.

Ankara Üniversitesinde görev alan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk tarafından bir rapor yayımlandı. Tarım Politikası ve Yayım Ana Bilim Dalında görev alan Bülent Gülçubuk tarafından yayımlanan “Covid-19 Sonrasında Tarım Politikalarının Geleceği” adlı rapora göre Türkiye temeli üretimi dayanmayan tarım politikaları sebebiyle kendine yeter bir ülke olmaktan çok uzakta.

ÇİFTÇİLER ARTIK DAHA YAŞLI

Yine rapora göre Türkiye’nin genelinde ciddi bir tarım problemi yaşandığından bahsedilmekte. Türkiye’de çiftçilerin yaş ortalamasının 55’e yükseldiği ise ayrı bir veri olarak göze çarpmakta. Yine rapora göre genç nüfusun tarımla uğraşmamakistemediği ve kırsal bölgelerden uzaklaştığı yorumu bulunmakta. Rapora göre Türkiye’nin artan gıda fiyatlarıyla zorlu bir viraja girdiğinden bahsedilmekte bunun sebebi olarak da salgın ve ticaret savaşları gösterilmemekte. Küresel anlamda yaşanan korona virüs salgını ve ticaret savaşlarıyla birlikte ülkemizde dünyanın geri kalanına göre tersi yönünde bir artış olduğu ve gıda fiyatların yaşanan artışın %12 civarına çıktığı belirtilmekte.

Bülent Gülçubuk tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye’de olduğu gibi üretime ve kaynak verimliliğine temellendirilmemiş tarım politikalarının yeterli üretim için bir cevap olmadığı ve sürdürülebilir olmadığının altı çizilirken, salgın, savaş ve doğal afetlerle meydana geldiğinde tahıl ve baklagiller grubunun her ülke için hayati değere sahip olduğu vurgulandı ve devamında ise Türkiye’nin maalesef ki bu ürünlerde bir açığının olduğu ve fiyat artışlarında da bunun etkisi olduğu belirtildi.

BUĞDAY FİYATI ARTIYOR

Raporda yayımlanan verilere ilave olarak da FAO Tahıl Endeksi’ne göre küresel anlamda mart ve şubat aylarında tahıl fiyatlarında dünya çapında bir düşüş gözlemlendi. Kuzey Afrika’nın arttırdığı ithalat nedeniyle ve Rusya tarafından uygulanan satış kısıtlamasının da etkisiyle uluslararası anlamda buğday fiyatlarında düşüşler meydana geldi. Dünya genelinde ise tahıl fiyatları %1,9 bandında düşüşle karşılaştı. Öte yandan Türkiye’de ise bazıtahıl ürünlerinin fiyatları %1,6 oranında artış gösterdi.

Aynı raporda bu gibi durumların fiyat artışları, kırdan kente göç gibi ciddi problemlerle yüzleşen ülkemizi kalıcı önlemler almaya ittiği de belirtildi.

Yine rapora göre ise tarımda ve gıdada tekelleşme yaşanmasının halkın geneline fayda getirmediği belirtildi ve çözümün başarılı kooperatif ile örgütlü çiftçilerde olduğu işaret edildi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE YEMEK YOK

Raporda yer alan diğer bir sarsıcı veri ise 50 şehirde ekmek parası için çalışan ve 600 binin üzerin olan mevsimlik tarım işçileriyle ilgiliydi. Rapora göre bu işçilerin sağlıklı bir tarım politikasında önemli bir yere sahip oldukları belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2019 yılında paylaşılan verilere göre ise Türkiye’de 4 milyon 618 bin tarımsal işgücü bulunmakta. Fakat bu iş gücünün %85’ten fazlası kayıt dışı. Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ise bu verilere dikkat çekerek ne yazık ki Mayıs 2020 döneminde Hatay Ziraat odaları il Koordinasyon Kurulu tarafından işçilere günlük yevmiye olarak 52 Türk lirası ödeneceği ve yemek sağlanmadığı kararı alınmış olduğu belirtildi. Yine aynı karar da 14 yaş ve üstünün de tarlalarda çalıştırılacağı yer almakta. Gülçubuk, bu kararın insana yakışır iş kuralları açısından kabul edilemeyeceğini belirtirken 52 Türk lirasının TÜİK verilerine bakılınca 2015 yılında alınan ortalama günlük ücrete bile denk gelmediğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı