Türkiye'de çalışanların yüzde 64'ü 1 yıl sonra işsiz kalmaktan korkuyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye’de çalışanların yüzde 64’ü 1 yıl sonra işsiz kalmaktan korkuyor

FİNANS

24 Ekim 2020 Cumartesi 14:12:04

Türkiye’de çalışanların yüzde 64’ü 1 yıl sonra işsiz kalmaktan korkuyor

Dünya Ekonomik Forumu yayımladığı raporda koronavirüs sonrasında ülkelere göre işsizlik verilerini paylaştı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de vatandaşlarımızın yüzde 64’ü önümüzdeki yıl işsiz kalmaktan korkuyor. Listenin başında Rusya yer alırken ülkemiz 8. sırada yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı araştırmalara göre, Türkiye’de çalışan kişilerin %64’ü önümüzde ki 1 yıl içinde işini kaybetme olasılığından endişe ediyor. Yapılan araştırmalarda 27 ülke yer aldı, bu araştırmada Türkiye’de ki çalışanların en çok endişe içinde bulunduğu 8. ülke olarak yerini aldı, Dünya Ekonomik Forumu’nun  adı ile yürütülen yeni yapıla araştırmaya göre, çalışan kişilerin yarısından çoğu % 54 gibi bir oran önümüzdeki 12 ay içerisinde işlerini kaybedeceklerinden endişe ediyorlar. Yirmi yedi ülkede yapılan ankete göre, Türkiye verilerine göre her üç kişiden ikisi işlerini kaybedeceklerinden endişe ediyorlar .  Bir araştırma şirketi 27 ayrı ülkeden 12 bin kişi ile yaptığı çalışmaya göre, bu kişilerden işini kaybetme endişesi ile yaşayanlardan işini kaybetme korkusu ile yaşayanlardan yüzde 17’si bu durumdan çok endişeli, yüzde 37’sini oluşturan kısım ise  biraz endişeli olduğunu dile getiriyor. Türkiye’de yapılan anket çalışmasına göre ise yüzde 64’ü işini kaybetme korkusu ile hayatını endişe içinde geçiriyor. Bu oran ile birlikte Türkiye, araştırma yapılan 27 ülke içerisinde çalışanların endişesinin en yüksek olduğu 8’inci ülke olarak yer aldı.

ÇALIŞANLARIN ENDİŞESİNİN EN AZ OLDUĞU ALMANYA

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de çalışan kişilerin yüzde 19’unun çok endişeli olduğu, yüzde 45’i ise biraz endişeli olduklarını dile getirdi. Çalışan kişilerin yüzde 26’sı ise çok endişe içinde olmadıklarımı söylerken, yüzde 10’luk kısmı ise endişe duymadıklarını dile getirdi. Önümüzdeki bir sene içerisinde işini kaybetme korkusu taşıyanların oranları şöyle sıralandı; Rusya’da çalışanların %75’i, İspanya’da bu oran yüzde 73 ve Malezya’da ise durum % 71 düzeyine yükseliyor. Almanya’da ankete katılan kişilerin ise sadece yüzde 26’sı önümüzdeki 1 sene içerisinde işini kaybetme endişesi yaşıyorken, endişenin en az olduğu ülkeler arasındaki sıralamalar ise şöyle;  İsveç’te %30, Hollanda’da bu oran yüzde 36, Amerika Birleşik Devletleri  ise yüzde 36 ile sıralamada yer alıyor. Yapılan araştırmaya göre, çalışanların üçte ikisi mevcut işverenleri aracılığıyla gelecekteki  işleri için kendilerini geliştirebileceklerini dile getiriyorlar. 27 ülke arasında yeni beceril ve yeteneklerini çalışıyor oldukları işinde geliştirebileceklerini dile getirenlerin en yaygın olduğu 3 ülke sıralaması ise şöyle; İspanya’da ki oran yüzde 86, Peru için bu oran yüzde 84 ve Meksika’da ise yüzde 83.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı