Türkiye yerli otomobilde bir ilke imza atıyor! QR Kodlu plaka sistemi hayata geçiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye yerli otomobilde bir ilke imza atıyor! QR Kodlu plaka sistemi hayata geçiyor

FİNANS

2 Ekim 2020 Cuma 17:12:51

Son Güncelleme: 02/10/2020 15:10:16

Türkiye yerli otomobilde bir ilke imza atıyor! QR Kodlu plaka sistemi hayata geçiyor

Temmuz döneminde Bursa’nın Gemlik bölgesinde yerli otomobil fabrikasının temeli atılmış ve çalışmalara başlanmıştı. Gebze’de yer alan merkezde de ekiplerimiz hiç durmadan çalışmaya devam ediyor. Türkiye’nin otomobili olarak tanıtılan TOGG şimdiden bir dünya markası haline geldi. Milli otomobilde QR kodlu plaka sistemi uygulanacak.

CEO Gürcan Karakaş ise gemilikte yer alacak fabrika için temelin güçlendirilmeye devam edildiğini ve hayali gerçekleştirmek için gece gündüz çalıştıklarını aktardı.

TEHAD: ‘’Elektrikli Ulaşım Bakanlığı Kurulmalı ‘’

TEHAD Başkanı Berkan Bayram tarafından yapılan açıklamalar da ise Bayram, tüm dünya da elektrikli ulaşımın hızlı bir şekilde önem kazanmakta olduğunu ve devletlerin stratejik yatırımlarını pil üretimi ve çevreci araçlara yapmakta olduğunu açıkladı. Bayram sözlerinin devamında ülkemizinde

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, “Tüm dünyada giderek artan bir hızla elektrikli ulaşım önem kazanmakta, devletler tüm stratejik yatırımlarını özellikle pil üretimi ve çevreci araçlara yapmaktadırlar. Milli Otomobil Projesinin elektrik ile yola çıkacağından bahsedilerek devlet kademesin de temsil edilmesi için Elektrikli Ulaşım Bakanlığı’nın kurulması gerektiğinden bahsetti. Daha sonra da Bayram, tüm büyükşehir belediyelerin de Elektrikli Ulaşım Daire Başkanlıklarının kurulması ve gerekli çalışmalara başlanması gerektiğini belirtti.

Avrupalı Türk Firmasından Yerli Otomobile Dev Proje

Öte yandan ise Yerli otomobile Avrupalı bir Türk firmasından destek geldi. Fransa merkezli Türk firması olan ZifortImmatriculation, sayesinde QR kodlu plaka ile bir ilke imza atılacak. Fransa merkezli firması ise proje kapsamında QR kodlu plaka ile emniyet güçlerinin işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Firma kurul başkanı Abdullar Demirbaş ise açıklamasında, geliştirilen sistemle birlikte QR kodun okutulmasıyla, araca dair ruhsat, muayene ve sigorta bilgilerinin anında görüleceğini ve herhangi bir çalıntı durumunda da hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesinin hedeflendiğini belirtti. QR kod ile de plakanıngerçekliğini tescil edildiğini de Abdullah Demirbaş ekledi.

Hedef Yazılımı Dünyaya İhraç Etmek

Demirbaş projenin ilk defa 2 yıl önce gelen taleple birlikte bir orta doğu ülkesi için geliştirildiğini fakat yerli otomobil atağıyla birlikte üretimi Türkiye’de gerçekleştirerek ilk yerli otomobilde bu yazılımı hedeflediklerini duyurdu. Ayrıca Abdullah Demirbaş, talepler doğrultusunda ülkemizde oluşturacakları üretim ile bu teknolojiyi dünyaya ihraç edeceklerini de ekledi.

Tasarım, 150 bin saatlik çalışma ile ortaya çıktı

TOGG ise tasarım ve mühendislik ekiplerinin 1500 bin saatlik bir çalışmasıyla meydana geldi. Tasarım sürecinde ise Türkiye ve dünyadan 18 tasarım evi dahilinde yapıldı. TOGG değerlendirmeler sonucunda en iyi 3 tasarım eviyle sürece devam etti.

4 aşamadan oluşan tasarım evi yarışması ise 6 ay kadar bir süze zarfında devam etti…

100’den fazla tema gözden geçirilirken özellikle de tüketicilerin davranışları yakından izlendi ve geri bildirim olarak kullanıldı. Süreç bittiğinde ise tasarım evlerinden gönderilen çalışmalar test edildi. Ardından ise TOGG Tasarım Ekibi en iyisi olarak değerlendirildi ve dünyanın en iyilerinden olan Pininfarina ortaklığıyla tasarım devam etti. Bu sayede TOGG için dünyanın her yerinde kabul görecek ortak bir beğeni ortaya konuldu.

Bu Toprakların Kültürü Tasarıma İlham Verdi

Ana simgesi otomobilin bu topraklara özgü olan lale oldu. Otomobilin imzası olarak görülen öz ızgarasında jantlarında ve iç mekân detayların da modern şekilde lale figürleri ve Selçuklu döneminde esintiler yerleştirildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı