Türkiye İşsizlik Oranları Yüzde 45'e Yükseldi İddiaları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye İşsizlik Oranları Yüzde 45’e Yükseldi İddiaları

FİNANS

17 Haziran 2020 Çarşamba 01:13:02

Türkiye İşsizlik Oranları Yüzde 45’e Yükseldi İddiaları

Koronavirüs salgını sonrasında Tükiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının düşürülüğü iddia edildi. Gerçek işsizlik oranlarını İdeal Çalışma Kapasitesi rakamlarının belirlediği ifade edilirken, Türkiye’de işsizlik oranlarının yüzde 44,6’ya yükseldiği iddia edildi.

TÜİK işsizlik anketinden sorulan soruların yanlış olduğu ve işsizlik sayısının olduğundan daha az görülmesine sebep olduğu iddia edildi. TÜİK’e göre işsiz sayısı 3,9 milyon fakat gerçek sayısının 7,1 milyon olduğu gündemde. TÜİK tarafından açıklanan raporlara göre Türkiye’de işsizlik oranı azalmıştı. Fakat bu açıklama halkın birçok kesiminden tepki çekti. Salgın süreciyle birlikte alınan önlemlere rağmen işverenler işçi çıkartmış veya esnaf kepenk kapamak zorunda kalmıştı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) eski Müsteşar Yardımcısı ve Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, ise TÜİK’in yanlış sorular yöneltmesinden kaynaklı olarak işsiz sayısının 3 milyon 191 bin kişi daha az göründüğü iddia edildi.

%44,6’ya yükseldi

Diğer korkutucu bir iddia ise, salgın döneminde yaşanan işsizliklerin tamamen raporlara yansımamış olması. Türkiye’nin ‘İdeal Çalışma Kapasitesi’ (İÇK) göz önünde bulundurularak yayınlanan raporda ise işsizlik %29’dan %44,6’ya çıkmış durumda.

İŞSİZ SAYISI ÇOK FAZLA

İddialara göre TÜİK hazırladığı raporda vatandaşlara “işe ihtiyacınız var mı” yerine “iş arıyor musunuz” sorunun yöneltti. Bunun sonucunda ise;
İşe ihtiyacı olsa bile uzun zamandır iş bulamamış ve ümidi tükenen vatandaşlar Kardeşim iş mi var ki iş arayım. İnsanlar işinden olurken, bana kim iş verir’ deyip ‘iş aramıyorum’ yanıtını veriyor.
Oysaki birçok insanın işe ihtiyacı var ve şüphesiz “işe ihtiyacın var mı” sorusuna evet cevabını verir. Bu sebeple de milyonlarca insanın TÜİK raporunda yer almadığı düşünülüyor.
Yeni oranlar katıldığında ise TÜİK tarafından açıklanan işsizlik 3 milyon 971 binden 7 milyon 162 bine çıkmakta. Oran olarak ise %13,2 oranından %21,5’e çıkmakta.

İşsizliği İÇK Gösteriyor

TÜİK’in raporları eleştirirken İdeal Çalışma Kapasitesinde (İÇK) adlı gösterge ise Türkiye’nin işsizlik sorununa yönelik daha doğru veriler sunmakta. İş gücüne katılım isteği, ümitsizlik, işe ihtiyaç duyma ama aramama gibi etkenler dışarda bırakıldığında ise 25-64 yaş aralığındaki nüfusun haftada 40 saat fiili olarak çalışması gerektiğini göz önünde bulundurduğumuzda işsizlik azalmadığını aksine artış gösterdiği gözlemleniyor. 15,6 puan artışı yaşanan işsizlik sonuçları %29’dan %44,6’ya yükseldiği gözler önüne seriliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı