Türkiye harcamalarında pandemi öncesine dönüş yaptı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye harcamalarında pandemi öncesine dönüş yaptı

FİNANS

20 Temmuz 2020 Pazartesi 19:12:21

Son Güncelleme: 20/07/2020 15:56:16

Türkiye harcamalarında pandemi öncesine dönüş yaptı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin kredi kartı harcamaları pandemi öncesi döneme dönüş yaptı. Peki vatandaşlarımız her gün artan fiyatlar yüzünden bir an önce ihtiyaçlarını gidermek mi yoksa alım gücünün artması yüzünden mi alışveriş yapıyorlar?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan alınan veriler kullanılarak sektörlerin pandeminin etkisinden ne kadar kurtulduğu incelendi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in yaptığı açıklamada POS cihazlarının tekrar çok sık çalışmaya başladığını ve tüketici harcamalarının pandemi öncesine döndüğünü belirtti.

İTO’nun yaptığı açıklamada, 10 Temmuz’dan itibaren banka ve kredi kartlarıyla yapılan satışlarda 19 sektörün 12’sinde pandemi sürecindeki kötü etkilenmenin geride kaldığı kaydedildi.

13 Mart ve 10 Temmuz ile başlayan haftalarda kartla yapılan harcamalar “TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları” göz önüne alınarak karşılaştırdı.

EN ÇOK ELEKTRONİK EŞYA VE BİLGİSAYAR HARCAMASI YAPILDI

Yapılan araştırmada, kartla yapılan harcamalar elektronik eşya ve bilgisayarda yüzde 47 arttığı ortaya çıktı. Müteahhit işlerinde ise yüzde 33, hırdavat, mobilya ve dekorasyon ile yapı malzemeleri, nalburiyede de yüzde 27 artış gözlemlendi.

Bu harcamaları yüzde 24 artarak araç kiralama izledi. Araç kiralama/satış/yedek parça/servisyüzde 22, doğrudan pazarlama ise yüzde 14 arttı.

Market ve alışveriş merkezi, hizmet sektörü, kuyumculuk, kozmetik, yemek, sağlık ve sağlık ürünleri, eğitim ve ofis malzemeleri, harcamaları da pandemiden önceki haline dönmeye başladı.

Araştırma, tüm bunlara ek olarak son 4 aylık pandemi sürecinde, internet alışverişinin payının kartla harcama tutarlarında yüzde 24’ü geçtiğini öne sürdü.

HARCAMALAR TÜKETİCİ DAVRANIŞLARINI BELİRLİYOR

İTO Başkanı ŞekibAvdagiç, konuyla ilgili görüşlerini belirtti. Kredi kartı ve banka kartlarıyla yapılan harcama miktarlarının, tüketici davranışlarındaki sektörel talep değişimlerini belli ettiğini dile getirdi. Avdagiç, pandemi sürecinde kartla alışveriş yapmanın giderek yaygınlaştığını, müşterilerin 5 liralık ödemeyi bile banka veya kredi kartıyla temassız bir şekilde yapmak istediğini söyledi.

Salgın 13 Mart haftasında başlamıştı. Bu haftada yapılan her 100 liralık harcamanın 10 Temmuz haftasında kaç lira olduğu İTO tarafından araştırıldı. Birçok sektörde kartla yapılan alışverişlerdepandemi öncesindeki harcama seviyesinin üzerine çıkıldığıgörüldü.Bazı sektörlerde pandemi öncesindeki harcama seviyelerine ulaşılmaya çalışılıyor. Normalleşme süreciyle birlikte bu sektörlerin de eski seviyelerine erişeceği hatta eski seviyelerini aşmaları bekleniyor.

İşte bu sektörler pandemi öncesi haline geri döndü…

 • Elektrik-elektronik, bilgisayar, eşya sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 147 lira oldu.
 • Müteahhit işlerinde 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 133 lira oldu.
 • Mobilya ve dekorasyon sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 127 lira oldu.
 • Yapı malzemeleri, hırdavat, nalburiye sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 127 lira oldu.
 • Araç kiralama sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 124 lira oldu.
 • Araç kiralama-satış/servis/yedek parça sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 122 lira oldu.
 • Doğrudan pazarlama sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 114 lira oldu.
 • Telekomünikasyon sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 111 lira oldu.
 • Giyim ve aksesuar sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 109 lira oldu.
 • Benzin ve yakıt istasyonlarında 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 108 lira oldu.
 • Çeşitli gıda sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 107 lira oldu.
 • Sigorta sektöründe 13 Mart haftasında yapılan 100 liralık harcamalar 10 Temmuz haftasında 103 lira oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı