Türkiye Eylül açlık sınırı ve yoksulluk sınırı kaç TL belli oldu!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye Eylül açlık sınırı ve yoksulluk sınırı kaç TL belli oldu!

FİNANS

27 Eylül 2020 Pazar 20:12:56

Son Güncelleme: 30/09/2020 00:01:52

Türkiye Eylül açlık sınırı ve yoksulluk sınırı kaç TL belli oldu!

TÜRK-İŞ tarafından yayımlanan rapora göre 2020 Eylül ayında Türkiye’de açlık sınırı ve yoksulluk sınırı belli oldu. Dövizde yaşanan gelişmeler sonrasında açlık sınırı da yukarılara tırmandı.

2020 Eylül ayı için, TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırmadan elde edilen verilere göre;4 kişilik bir ailenin açlık sınırı yani; yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasının 2 bin 447 lira 72 kuruş olduğu öğrenildi. Araştırma sonucunda; yoksulluk sınırının yani;gıda harcamasıyla birlikte konut (kira, elektrik, su, yakıt), giyim, eğitim, sağlık, ulaşım ve benzeri ihtiyaçlar için yapılan zorunlu diğer aylık harcamalarının toplamının ise 7 bin 973 lira 2 kuruş olduğu açıklandı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin de 3 bin 2 lira 55 kuruş olduğu belirtildi.

Bu yıl, 4 kişilik bir ailenin yaptığı aylık gıda harcaması tutarı önceki yıl sonuna oranla 285 lira artış gösterdi. Dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılaması için yapması gereken toplam harcamanın da 928 lira artış gösterdiği gözlemlendi. Son 1 yılda, ortaya çıkan ek harcama gereğinin gıda için 385, toplam hane halkı harcaması içinde 1248 lira olduğu açıklandı.

ASGARİ HARCAMA TUTARI YÜZDE 2,68 ARTTI

TÜRK-İŞ’in elde ettiği verilere göre 2020 Eylül ayından itibaren mutfak enflasyonundaki değişim belli oldu. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda ihtiyacını karşılamak için yapması gereken asgari harcama tutarında Ağustos ayına göre yüzde 2,68 oranında artış yaşandı. Fiyatlarda yaşanan artışın da yılın ilk dokuz ayı itibari ile yüzde 13,18 oranında olduğu kaydedildi. Son 12 ay itibariyle, gıda enflasyonunda yaşanan artış oranının da yüzde 18,56 olduğu açıklandı. Yıllık ortalama artışın ise yüzde 13,45 oranında olduğu belirtildi.

FİYATLARINDA DEĞİŞİKLİK YAŞANAN ÜRÜNLER BELLİ OLDU

Yapılan açıklamada, 2020 Eylül ayından itibaren gıda ürünleri fiyatlarında yaşanan değişime de yer verildi.

Bu ay süt peynir yoğurt grubunda ne fiyat istikrarının sürdüğü ifade edildi. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin yer aldığı grupta ise et, sakatat ve tavuğun fiyatında değişiklik yaşanmadı. Balık ise mevsime yüksek fiyattan giriş yaptı. Yumurtanın fiyatına da zam yapıldı. Kuru fasulye, nohut, kırmızı yeşil mercimek gibi bakliyat ürünlerin fiyatında ise geçen aya oranla bir değişim gözlenmedi.

YAŞ SEBZE-MEYVEDE FİYAT GERİLEDİ VATANDAŞ RAHAT BİR NEFES ALDI

Yaş sebze-meyvede yaşanan fiyat gerilemesi ise bu ay vatandaşların mutfak harcamasını azalttı. Geçtiğimiz ay 6.59 liraya gerileyen sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ayda 6.57 oranında gerileme yaşadı.

Ancak ne yazık ki Eylül ayında hem sebzenin hem meyvenin ortalama kilogram fiyatında artış yaşandı. Geçtiğimiz ay 5.88 lira olarak hesaplanan sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 5.94’e yükseldi. Ağustos ayında 7.54 lira olan meyve ortalama fiyatı ise Eylül ayında 7.59 oldu.

Un, ekmek, pirinç, bulgur, makarna, irmik gibi ürünlerin yer aldığı grupta, Eylül ayında ekmeğe yüzde yirmi oranında zam yapıldığı için yüzde 1 oranında artış yaşandı.

Eylül ayında tereyağı ve margarin fiyatında değişiklik gözlemlenmedi fakat zeytinyağı ve ayçiçeği yağının fiyatı arttı. Açık olarak satılan siyah ve yeşil zeytinin fiyatı bu ay da değişmedi. Ceviz, ay çekirdeği, fındık, fıstık gibi yağlı tohum ürünlerinde ufak tutarlarda fiyat değişikliği yapıldı. Kimyon, nane, karabiber gibi baharat ürünleri, ıhlamur ve çay fiyatında da değişiklik olmadı. Reçel, şeker, tuz, salçanın fiyatı aynı kalırken balın fiyatı arttı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı