Türkiye en yüksek genç işsizliğe sahip dördüncü ülke konumunda
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye en yüksek genç işsizliğe sahip dördüncü ülke konumunda

FİNANS

5 Temmuz 2020 Pazar 18:07:47

Türkiye en yüksek genç işsizliğe sahip dördüncü ülke konumunda

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayımlanan güncel rapora göre Türkiye en yüksek genç işsizliğe sahip ülkeler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Raporda pandemi sonrasında yaşanan işsizlik ile ilgili şok edici ayrıntılarda yer alıyor.

Ekonomik kriz özellikle de gençleri sosyal bunalıma itiyor. Türkiye OECD (İktisadi İş birliği ve Gelişme Teşkilatı) içinde genç işsizlik oranında en yüksek 4. Ülke konumunda bulunmakta. Açıklanan tabloya göre Türkiye, korona virüsü yüzünden ekonomik anlamda bunalıma girmiş İtalya’nın hemen ardında yer alıyor. Ekonomistlere göre ise gençlere yönelik bir kalkınma programının hazırlanması hayati önem taşıyor.

YENİ BİR KALKINMA PROJESİ ŞART

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, Türkiye’de gençlerin içinde bulunacağı yeni bir kalkına programının şart olduğunu ifade ederek, aksi takdirde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik buhranın sosyal bir bunalıma dönüşeceği uyarısını yaptı.

Ekonomik kriz sosyal bunalıma sürüklüyor

Türkiye kurucu üyelerinden olduğu OECD içinde genç işsizlik oranın en yüksek olduğu 4. Ülke konumunda bulunmakta. TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınlanan resmi tablosuna göre ise Türkiye’de her 4 gençten biri işsiz.

Bunun ana sebebi olarak yıllardır ülkemizde devam eden ekonomik büyümenin istihdam yaratamaması en önemli nedenlerinden biri. Günümüzde ise gençlerin işsizlik sorunu derin bir ümitsizliği beraberinde getirmiş durumda.

15-24 yaş grubuna bakıldığında işsizlik seviyesi %25 oranında yer almakta. Bu oran ise Türkiye’yi Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)ülkeleri arasında en yüksek genç işsizliğe sahip dördüncü ülke konumuna yükseltiyor.

Listenin ilk üç sırasında ise uzun zamandır ekonomik bunalımlar ve işsizlik ile gündeme gelen Yunanistan gelmekte. Yunanistan’ı ise özellikle korona virüs salgını ile birlikte ekonomik anlamda sarsılmış ve küçülmeye giden Avrupa ülkeleri İspanya ve İtalya izliyor. Genç işsizlik sorunu ise ülkenin en büyük problemlerinden birine dönüşmüş durumda.

Ekonomist Dr. Murat Kubilay ise ülkenin bu genç işsizlik probleminin bir “beka” sorunu haline geldiğini ifade ediyor ve hazırladığı politika notunda süre gelen işsizlik, iş koşulları sebebiyle gençlerin ümitlerini yitirdiğini ve sosyal bir bunalımın kenarında olduklarını belirtti.

Dr. Murat Kubilay ise gençlerin içinde yer alacağı, insan odakları ve istihdam öncelikli bir kalkınma programının hazırlanmasının şart olduğunu belirterek aksi durumda, ülkedeki ekonomik buhranın aynı zaman da sosyal bir bunalıma dönüşeceğini ve gençlerdeki mevcut işsizlik sorunun ümitsizliğe sebep olacağını ekledi.

5.6 MİLYON GENÇ BOŞLUKTA

İstanpol (İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü) tarafından “Türkiye’de Genç İşsizliğine Yönelik Politika Önerileri” adında bir rapor yayınlandı. Dr. Murat Kubilay tarafından hazırlanan bu raporda, iktisadi büyümeye karşın 2012 yılından itibaren işsizliğin arttığına dikkat çekilerek “ev kızı” olarak tanımlanan ve işsiz olarak gösterilmeyen genç kadınlarla birlikte istatistikler de “ücretsiz aile işçisi” olarak görülen ve istihdam da sayılanlara karşın ülkemizin OECD ülkeleri arasında dördüncü olduğunun altını çizdi.

Rapor da ise 15-29 yaş arasında bulunan gençlerin %32 oranı yanı 5,6 milyonun ne eğitim alanında ne de istihdam da yer aldığı açıklandı ve bu oranın genç kadınlar da %42,2’ye kadar çıktığı belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı