Türkiye En Kırılgan Ülkeler Arasında Gösterildi! Türkiye Kırmızı Bölgede
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye En Kırılgan Ülkeler Arasında Gösterildi! Türkiye Kırmızı Bölgede

FİNANS

27 Haziran 2020 Cumartesi 19:12:58

Türkiye En Kırılgan Ülkeler Arasında Gösterildi! Türkiye Kırmızı Bölgede

Uluslararası para fonu IMF geçtiğimiz günlerde finansman borçları yüzünden kırmızı bölgede olan ülkelere ait raporunu paylaştı. Buna göre Türkiye kırmızı bölgede bulunuyor. Merkez Bankası’nda rezerv yetersizliği ve dış kaynak gelirlerinde azalmalar sonucu Türkiye’nin ciddi sorunlarla uğraştığı belirtildi.

IMF tarafından açıklanan rapora göre Türkiye ve Güney Afrika rezerv bakımından sınırın altına düşen ülkeler arasında açıklandı. Aynı raporda ise iki ülke için borçlarının tekrar yapılandırılmasının maliyetli olacağı belirtildi.

Uluslararası para fonu IMF tarafından açıklanan verilere göre, bazı gelişmekte olan ülkelerin yüksek dış finansman borçları yüzünden kırmızı bölgede adlandırıldığı görüldü. Küresel Finansalİstikrar adı altında yayınlananraporda, finansal koşulların hafiflediğini ama aynı zamanda iflah tehdidinde arttığı eklendi ve bazı gelişmekte olan ülkeler hedef gösterildi.
IMF tarafın yayınlanan raporda ülkelerin döviz yeterliliklerine ve dış finansman gereksinimlerine göre bir de grafik yayınlandı. Mevcut duruma göre borçlarının yeninden yapılandırılmasına ihtiyaç duyan bazı ülkelerin de ise bu adımı tercih ettikleri zaman daha büyük riskler alacaklarını ve yüksek maliyetler karışılacaklarını açıkladı.

Yeniden yapılandırmaya ihtiyaç duyan bazı ülkelerin ise aynı zaman düşük rezerv yeterliliğine de sahip oldukları belirtilirken aynı raporda Türkiye rezerv yeterlilik sınırın altında düşen diğer ülkelerin arasında kaldı. Raporda belirtilen bazı ülkeler ise Mısır, Şili ve Güney Afrika.

Türkiye kırılgan ülkeler arasında gösterildi

Cari denge ve gelecek yıl içerisinde vadesi gelecek borç dengesine bakıldığında ise TürkiyePolonyave Malezya en kırılgan ülkeler arasında gösterildi.

TEHLİKE SINIRININ ALTINDA

Altınbaş Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak olarak görev alan Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu , IMF raporunu yorumladı ve rezerv yeterliliği ve dış finansman gereksinimi noktalarını düşününce ülkemizin hem Merkez Bankası rezervleri yetersiz hem de dış kaynak gereksinimi yüksek ve döviz sıkıntısı içinde çırpınıyor yorumunda bulundu.

Merkez Banaksının brüt rezervlerini 19 Haziran haftasında 55.5milyardan dolardan 53.2 milyara gerilediğini anımsatan Kozanoğlu şu sözlerle devam etti açıklamalarına;

Türkiye’nin önümüzde bir yıl içerisinde 6.6 milyar vadesi gelecek borcu olduğunu belirterek buna 220 yılının ilk dört ayında 12.9 milyara varan cari açığının da eklenmesi gerektiğini iletti. Faka Kozanoğlu’na göre bu carı açık yıl sonunda 30 milyar dolarak dayanacak. Bu şekilde Türkiye’nin dış finansman ihtiyacı da 195 milyar dolar  seviyesine ulaşacak.
Kozanoğlu ayıca swap benzeri anlaşmalarla net döviz rezervinin eksilere düşmesinin göz ardı edilse i bile altındahil 91.5milyar dolar doviz rezervinin 195 milyar dolar dış finansman gereksinimi göz önüne alındığında oranın %47 ile tehlike sınırının altında olduğunu açıkladı.

Mayıs sonunda ise Merkez Bankası net uluslarası rezervi 28milyar dolara , swap hariç net uluslararası rezervi ise eksi 27.3milyar dolar olarak açıklamıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı