Türkiye Amerikalı enerji şirketlerinin odak noktası oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye Amerikalı enerji şirketlerinin odak noktası oldu

FİNANS

29 Ağustos 2020 Cumartesi 18:12:04

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:08:50

Türkiye Amerikalı enerji şirketlerinin odak noktası oldu

2010 yılında ülkemizin Karadeniz bölgesinde sondaj çalışmaları yapan bir petrol devi vardı. Amerika Birleşik Devleri merkezli bu petrol devi Chevron ise 2013 yılında bölgede herhangi bir keşif yapmadan ayrılmıştı. Dev firma ise kuyu açmadığı içinse üstüne 100 milyon dolar da ceza ödemesi gerçekleştirmişti.

Amerika merkezli şirketlerin Türkiye’ye dair enerji ilgileri sonlanmamış aksine daha da artmıştı. Arından ise yine Amerika Birleşik Merkezlerine bağlı Teksas eyaletinde kurulmuş Schlumberger isimli firma 2018 yılının sonlarında doğru imzalanan anlaşmalar neticesinde Fatih sondaj gemisine Teknik destek sunmuştu.

Yabancı ülkelerin başta Amerika olmak üzere ülkemizdeki enerji konularına dair ilgisi devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir açıklama yapmış ve adeta gelen açıklamalar ülke gündemine oturmuştu.

Ülkede ise geçtiğimiz Cuma gününden itibaren Zonguldak açıklarında yer alan Sakarya Havzası’nda bulunan doğalgaz rezervleri konuşulmakta. 32 milyar metreküp gaz varlığı bulunan sahadaki net rezerv hakkında ise bir bilgi alınmış değil fakat bölgedeki petrol ve doğalgaz arayışları 2010 yılında Amerika merkezli Chevron TAPO ile birlikte başlamıştı.

ABD’Lİ CHEVRON SİSMİK ARAŞTIRMA YAPTI

Şu an Tuna-1 bölgesi olarak bilinen ve bu bölgenin yakınlarında gerçekleştirilen sondaj çalışmaları 2013 yılına kadar devam etmişti. Chevron bölgede herhangi bir kaynak bulamadığını iddia etmiş ve ardından bölgede devam eden faaliyetlerini durdurarak ayrılmıştı.

2010 yılında ise proje dosyasında şu açıklama yer almıştı;

Eğer kuyu açma çalışmaları başarı ile gerçekleştirilirse bölgede 3 boyutlu sismik görüntülerin de alınacağı belirtilmişti. 20212 yılında ise kuyu çalışmalarına başlanacak notu yer alıyordu.

Amerika merkezli Chevron bölgeden çıkarılacak olan kaynağın kalifiye işlemleri ile birlikte boru hatları için çalışa gerçekleştirmek istemekteydi.

O dönem Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı genel müdürü olarak görev alan Mehmet Uysal ise, Karadeniz bölgesinde daha önceden Exxon Mobil, Petrobras gibi firmalarla da arama çalışmalarının yürütüldüğünü belirtmişti.

YENİ KUYU AÇMADIĞI İÇİN CEZA ÖDEDİ

Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından ise o dönem Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapmakta olan Taner Yıldız ise Chevron’un ülkemize ceza ödediğini açıklamış ve ceza miktarının da 100 milyon dolar tutarında olduğunu aktarmıştı.

SCHLUMBERGER FATİH İLE ÇALIŞTI

Amerika Birleşik Merkezleri’nin Teksas eyaletine bağlı olan Schlumberger ile TPAO arasında ise 2018 yılının ekim döneminde Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki sondaj çalışmalarına dair bir anlaşma gerçekleşmişti. Anlaşma sonucunda ise 15 milyon dolar karşılığında Schlumberger Fatih sondaj gemisine teknik destek sağlamı ve sondaj çalışmalarında da hizmet vermişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı