Türkiye Ağustos Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı! Beklentilerin üzerinde
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye Ağustos Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı! Beklentilerin üzerinde

FİNANS

3 Eylül 2020 Perşembe 20:12:43

Son Güncelleme: 03/09/2020 17:21:37

Türkiye Ağustos Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı! Beklentilerin üzerinde

2020 ağustos dönemine dair enflasyon oranları açıklandı. Açıklanan oranlar incelendiğinde ise 2020 yılının ağustos döneminde enflasyonun 2019 yılının aynı dönemine göre %11,77 oranında arttığı görüldü. Uzmanlar yıl sonu beklentilerini ise yüzde 12’nin üzerinde olacağı şeklinde belirtiyorlar.

Enflasyon oranı bir önceki aya göre ise %0,86 oranında arttı. Ağustos ayınınrekor satışını gerçekleştiren ürünse salatalık oldu. Ağustos 2020 döneminde endeksteincelenen 18 farklı üründen 273 ürünün fiyatında ise artış meydana geldi.

MERKEZ BANKASI YIL SONU TAHMİNİ %8,9

Merkez bankası ise yıl sonuenflasyon tahminin %8,9 olarak korumakta fakat yeni gelen enflasyon oranları ile birlikteMB’nin enflasyon beklentisine dair riskler artmış durumda.

Uzman ekonomistlerdenbiri olan Özlem Derici Şengül ise konuya dair yaptığı değerlendirmeler de yıl sonu enflasyonun %12 bandını aşabileceğini belirtti.

TÜİK VERİLERİ AÇIKLADI

TÜİK ağustos dönemine dair enflasyon oranlarını yayımladı. Yayımlanan rapora göre ise tüketici fiyatları yani TÜFE bir önceki aya göre bakıldığında %0,86 oranında 2019 yılının aralık dönemine göre %7,29 oranında ve 2019 yılının ağustos dönemine göre ise %11,77 oranında artış yaşadı. On iki aylık ortalama bakıldığında ise yaşanan artışın yüzdesi %11,27.

Yıllık bazdan en düşüş artış oranları ise alkollü içecekler ve tütün grubunda %2,44 bandıyla gerçekleşti.

Bir önceki aya göre düşüş aynı zaman %,37 oranıyla haberleşme de %6,61 oranıyla eğlence de ve son olarak %8,50 oranıyla eğitim de oldu.

Karşılık olarak ise %26,99 oranıyla mal ve hizmetlerde, %14,68 ile sağlıkta ve %113,51 oranıyla alkolsüz içecekler de artışlar yaşandı.

2020 ağustos döneminde harcama gruplarında azalış gösteren ana grup ise %0,08 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler olurken artış gösteren ana harcama grupları ise %5,09 oranıyla çeşitli mal ve hizmetler, %1,56 oranıyla ulaştırma ve lokanta ile oteller oldu.

YIL SONU HEDEFİ ZOR

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı Murat Uysal yılın üçüncü sunulan enflasyon raporundan sonra yıl sonu enflasyon beklentilerini %8,9 olarak revize etmişti. 2021 yılı için olan tahminler de revize edilerek %5,4 oranında %6,2 oranına çıkarılmıştı.

“YIL SONU ENFLASYONU YÜZDE 12’NİN ÜZERİNDE OLUR”

Spinn Danışmanlık Ortağı ve ekonomist olan Özlem Derici Şengül, değerlendirmelerini paylaştı. Şengül, yaşanan enflasyon artışının beklenenlerin aşağısında kaldığını fakat beklentileri artıracak bir tablonun yolda olduğu eylül ve ekim ayında yüksek enflasyon rakamların muhtemel olduğunu ifade etti.

Otomotiv sektöründe yaşanan son ÖTV zammı ve kur artışlarıyla birlikte bunların enflasyona etkisi olduğunun altını çizen Şengül, MB tarafından yıl sonu enflasyonun %8,9 olarak açıklandı fakat yıl sonu rakamlarının %12 üzerinde olmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Kur ve petrol fiyatlarında yaşanan gelişmelerinde ulaştırmaya yansıdığı bunun dışında da enerji, gıda, alkol ve altın gibi kalemler de çekirdek enflasyonun ciddi arttığını belirten Şengül, enflasyona karşı Merkez Bankası’nın daha ciddi bir sıkılaştırmaya gitmesi ya da politika faizini arttırması gerektiğini belirtti.

GİRGİN: YUKARI YÖNLÜ RİSKLERİ GÖZ ARDI ETMİYORUZ

Şekerbank’ta baş ekonomist olarak görev alan Gülay Girgin ise, ağustos döneminde yaşanan Türk lirasındaki hızlı değer kaybının TÜFE’ye göre daha açık veriler sunan Yİ-ÜFE’de baskın olduğunu belirtiyor. Girgin, Yİ-ÜFEile birlikte, dolar kuru ve vergi düzenlemeleri birleşince bir sonraki TÜFE verileri üzerinde baskı oluştuğunu ve yıl sonu enflasyon tahminlerinin %11 olduğunu fakat yukarı yönlü risklerin olası olduğunu belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı