Türkiye 8 Ülkeye Hibe ve İlaç Desteği Verecek! Tunus’a 5 Milyon Dolar Hibe Verilmesi Tepki Çekti!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye 8 Ülkeye Hibe ve İlaç Desteği Verecek! Tunus’a 5 Milyon Dolar Hibe Verilmesi Tepki Çekti!

FİNANS

11 Aralık 2020 Cuma 19:56:48

Son Güncelleme: 11/12/2020 19:56:39

Türkiye 8 Ülkeye Hibe ve İlaç Desteği Verecek! Tunus’a 5 Milyon Dolar Hibe Verilmesi Tepki Çekti!

Somali’nin IMF’ye olan borcunun hafifletilmesi için Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bünyesindeki Ağır Borçlu Fakir Ülkeler inisiyatifi tarafından başlatılan girişim kapsamında, Türkiye, 3 milyon 487 bin dolarlık hibe desteği vermişti.

Şimdi de Milletlerarası Anlaşma’da yer alan bilgilere göre COVID-19 salgını ile mücadelede destek olmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından Tunus Cumhuriyeti’ne 5 milyon ABD doları tutarında nakdi hibe verilecek. Bunun yanı sıra KKTC, Tunus, Nijer, Özbekistan, Nijerya, Kongo’ya ilaç, finansal destek ve hibe verilecek.

SOMALİ’YE 3,5 MİLYON DOLAR HİBE EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz ay, Somali’nin IMF’ye olan borcunu ödemesi için 3,5 milyon dolar hibe edilmişti. Türkiye tarafından koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında imzalanan anlaşmaların yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye birçok ülkeye hibe, ilaç ve finansal destek sağlamaya başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kongo, Tunus, Nijer, Özbekistan ve Nijerya ile Türkiye arasında ayrı ayrı olarak imzalanan mutabakat zaptı ve anlaşmaların yürürlüğe girmesi ve onaylanmasını konu alan kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ülkemiz, “Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı” çerçevesinde, KKTC’ye 5 bin tane Prevenar 13 aşısı, 500 tane PPV 23 Pnömokok aşısı, 200 kutu Favipiravir, Nijerya’ya 10 bin kutu Hidroksiklorokin ve 2500 kutu Favipiravir, Nijer’e 1 tane ventilatör cihazı, Kongo Cumhuriyeti’ne 2 tane ventilatör cihazı hibe edecek.

TUNUS’A 5 MİLYON DOLAR HİBE EDİLECEK

Bununla birlikte, Tunus’a 5 milyon ABD dolarını aşmayacak şekilde hibe nitelikli finansal katkı verilecek. İki ülkenin de iç hukuki prosedürlerinin tamamlandığını yazılı olarak bildirmesiyle birlikte anlaşma yürürlüğe girecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Beşinci Dönem Toplantısı Protokolü Çerçevesinde Hazırlanan Eylem Planı”na bağlı mutabakat zaptına onay verilmesi ile ilgili alınan karar da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu plan Türkiye ve Özbekistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin iyileştirilmesine katkıda bulunmasının yanı sıra ticaret ve yatırım, gümrük, bankacılık, müteahhitlik hizmetleri, sanayi ve teknoloji, bilim ve teknoloji, ulaştırma, enerji ve madencilik, sağlık, tarım ve ormancılık, savunma sanayi gibi türlü alanlarda iş birliğini içermekte.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Tunus’a 5 milyon dolar hibe verileceğini duyan vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Türkiye’nin önceliğinin kendi vatandaşları olması gerektiğini düşünen vatandaşlar, Türkiye’de binlerce aç, işsiz ve maddi desteğe muhtaç insan olduğunu dile getirerek başka ülkelere yardım edilmesini kınadı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı