Türk Lirası dolar analizi paylaşıldı! 21 sene sonra benzer senaryo oluyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türk Lirası dolar analizi paylaşıldı! 21 sene sonra benzer senaryo oluyor

FİNANS

29 Ekim 2020 Perşembe 12:22:34

Türk Lirası dolar analizi paylaşıldı! 21 sene sonra benzer senaryo oluyor

Bloomberg dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası hakkında analiz ve yorumlarını paylaştı. Son günlerde dolar kurunda yaşanan artış 1999 senesiyle benzerlik gösterdiği belirtildi. Peki, kredi büyümesinde son durum ne ve yıl sonunda doların kaç TL olması bekleniyor? Bütün bu soruların cevabını sizler için haberimizde toparladık.

Bloomberg’den Türk Lirası ile ilgili dikkatleri üzerine çeken bir analiz geldi. Dolar/TL kuru 8 Türk Lirasına dayanmışken Bloomberg haberinde Türk Lirasının yaşadığı düşüş ile 1999 senesini anımsattığını vurguladı. Bloomberg geçen hafta yaşadığı değer kaybı ile 1999 senesinden bu yana en uzun süreli haftalık düşüşünü yaşadığını belirterek eskiden yaşanan ekonomik sorunlara benzediğini vurguladı.

MERKEZ BANKASI KARARI ETKİ ETTİ

Türk Lirası’nın ABD Doları’na karşı dokuz haftadır değer kaybettiğini belirtilen haberde, bu durumda da Merkez Bankası’nın bu hafta verdiği faiz kararının etkili olduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, perşembe günü yapılan toplantıda politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 10,25 oranında sabit tutmuş, geç likidite penceresi faizini ise %13,25 oranından yüzde 14,75 oranına  yükseltmişti. Piyasanın tahmini ise politika faizinin yükseltilmesi şeklindeydi. Bloomberg’in  yaptığı haberde TCMB’nin kararının ekonomik ve jeopolitik risklerin yükselişte olduğu  bir dönemde yatırımcıların endişe içinde olduğu belirtildi. Umulmayan bir şekilde Eylül ayında faiz oranını arttıran TCMB’nin bu haftaki kararı, dolar/TL kurunu psikolojik bir seviyeye yükselterek 8’e yaklaştırdı. Aberdeen Varlık Yönetimi şirketinde sabit getirili menkul kıymetler yöneticisi olan Viktor Szabo Bloomberg’e bulunduğu açıklama ise, ortada herhangi bir irade göremediğini uzun yıllardır yapılan politika hatalarını dile getirdi. Bu olayların ise şimdi de rezerv kaybı ve kur üzerindeki baskı olarak kendini gösterdiğini dile getirirken, TCMB’nin kararının ise dengeyi kurmak adına gerekli olan kredi büyümesinin yavaşlaması için ise yetkililerin bu duruma yanaşmadığını dile getirdi.

99 SENARYOSUNA BENZER

Bloomberg yaptığı haber de Türk Lirasının yaşadığı en son değer kaybının 1999 yılında olduğunu bu durumun  anılarını canlandırdığı dile getirdi; 1999 yılında yaşanılan gelişmelerden dolayı 2001 yılında büyük bir ekonomik kriz meydana gelmişti.

Geçen hafta ABD doları yüzde 0,76 oranında değer kazanıp 7,9640 Türk Lirasına , Euro ise yüzde 1,61 oranında değer kazanarak 9,4200 Türk Lirasına yükseldi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı