Türk doğalgazı İran medyasında gündeme geldi! Kontrat 2026'da bitiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türk doğalgazı İran medyasında gündeme geldi! Kontrat 2026’da bitiyor

FİNANS

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:12:55

Son Güncelleme: 30/09/2020 18:09:31

Türk doğalgazı İran medyasında gündeme geldi! Kontrat 2026’da bitiyor

Türkiye kendi doğalgazını kendi üreten ülkelerden maalesef değil. Ülkemizin en büyük harcama giderlerinin başında ise enerji ithalatı var. Bu ülkelerin başında da İran gelmektedir. Karadenizde bulunan enerji kaynakları sonrasında Türkiye’nin doğalgaz keşfi İran medyasına taşındı.

İran’ın ulusal yayın kanallarından birin de ise ülkemizi yakından ilgilendirecek bir analiz yayımlandı. Analiz ana konusu ise Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde keşfettiği doğalgaz rezervler ile doğrudan ilgiliydi. Yapılan analizlere göre İran ile 2026 dolması beklenen sözleşmenin ardından yapılacak kontratların Türkiye’nin lehine değişebileceğinden bahsedildi.

Büyük bir umut Karadeniz’e gönderdiğimiz ve başarılarıyla adından bahsettiren Fatih sondaj gemisi Karadeniz’de 320 milyar metreküp boyutunda doğalgaz bulmuştu. Bulunan rezervle ilgili ise İran’dan oldukça dikkat çekici bir makale yayımlandı. İren medyasında oldukça ilgi gören bu makale, keşfedilen doğalgaz rezelerinin enerji piyasasında dengeleri sarsacağını ve Türkiye’nin enerji anlamında İran’a olan bağımlılığını azalacağını ifade etmekte.

Türkiye enerji üretemeyen bir ülke olduğu için dış ülkelerden enerji almaya bağımlı bir konumdaydı. Bu bağımlılık nedeniyle de cari açıklar da her yıl büyük açıklar verilmekteydi. Fakat enerji bağımlılığında dışa olan ihtiyaç devam ettikçe bu açığının verilmesi kaçınılmaz olarak görülüyordu. Aynı zamanda bu enerji anlaşmaları ülkelerin dış politikadaki tutumunda da oldukça etki sahibi. Bu sebeple Türkiye uzun zamandır enerji keşif çalışmalarını sürdürmekte.

Türkiye’nin tarihindeki en büyük rezerv keşfini ise Karadeniz’de 320 metreküp doğalgaz ile Fatih Sondaj gemisi gerçekleştirdi. Karadeniz’de bulunan doğalgaz ise dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. İren medya ise Türkiye’nin Tuna-1 bölgesinde bulduğu rezerv nedeniyle endişeli. İran medyası en büyük enerji alıcılarından biri olan Türkiye’nin bağımlılığının azalacağını ve bunun da yakın geçekte İran için oldukça zararlı olduğunu belirtiyorlar.

İran yarı resmi haber ajansı olarak bilinen Mehr, Türkiye’nin yaptığı doğalgaz keşfiyle ilgili analizde, bulunan doğalgaz rezervinin masadaki kartların tekrar dağıtılmasına sebep olacağını ve durumun İran’ın aleyhine gelişeceğinden endişeli olduklarını yazdı.

KONTRATLAR 2026 YILINDA BİTİYOR

Analizde geçen ifadeler de ise Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde büyük bir gaz rezervi bulmasının, gaz piyasasındaki denklemleri değiştireceği ve bununda İran’a yakın gelecekte zarar vereceği belirtilmiş.

Bulunan bu rezervle birlikte bir yandan Türkiye’nin İran’a olan bağımlılığı azalırken diğer yandan da ilk defa Türkiye bir gaz oyuncusu olarak masada yerini alacak ifadeleri vardı.

Bir diğer yandan İran haber ajansı, 2026 yılında bitecek olan İran- Türkiye gaz anlaşmasına dikkat çekerek, İran’ın Türkiye’deki pazarını korumak için Ankara’yla yeni anlaşmalar için görüşmesi gerektiğine de yer verildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı