Turizmde en hızlı toparlanma Rusya pazarında olacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Turizmde en hızlı toparlanma Rusya pazarında olacak

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 04:12:56

Son Güncelleme: 11/08/2020 02:12:50

Turizmde en hızlı toparlanma Rusya pazarında olacak

Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, en hızlı toparlanmanın Rusya pazarında olacağını belirtti. Diğer yandan Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülke ise Türkiye.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Atmaca, uçuş yasağının bitimiyle birlikte ve korona salgını tehlikesi sona erdiğinde en hızlı toparlanmanın gerçekleşeceği alanın Rusya pazarı olacağını belirtti. Sebebi olarak da Rusların Türkiye’yi çok sevdiklerini belirtti.

İl Kültür ve Turizm verilerine göre Antalya iline geçen yıl 15 milyon 64 bin 108 turist gelmiş. Şehre gelen turistlerin ise en çok yoğun olduğu yer Rusya. 2015 yılında sadece Antalya iline Rusya’dan 2 milyon 838 bin, 2016 yılında 492 bin 349 ve 2017 yılında ise 3 milyon 796 bin 374 turistin geldiği kaydedilmiş. Burada en dikkat çeken ayrıntı ise Rusya’dan gelen turistlerin özellikle son üç yıl içinde hızlı bir şekilde artması.

Antalya iline 2018 yılında 4 milyon 803 bin 860 Rus turist gelirken ise 2019 yılında 5 milyon 582 bin 763 Rus turist geldi. 2019 yılında ulaşılan rakamla ise tüm zamanların rakoru kırılmış olundu. Ruslar ise şu an Antalya’ya gelen turistlerin %30’nu oluşturmakta. Rus misafirler ise aynı zaman deniz, kum ve güneş tatillerini sevdikleri kadar doğa ve kültür turizmine de önem vermekte.

Rus turistlerin bir diğer özellikleri ise konakladıkları tesislerde “her şey dahil” sistemini tercih etmeleri. Salgının yayılmasının önlemek amacıyla alınan önlemlerin kalkmasıyla birlikte Rus turistlerin Antalya’ya yoğun ilgi göstermesi bekleniyor özellikle uçuş yasaklarının kalkmasının hemen ardından yerel işletmeler Rus pazarının hızlı bir şekilde toparlanacağı konusunda oldukça umutlu.

“OTELLERİMİZİ ARAYIP ‘AÇILDI MI’ DİYE SORUYORLAR”

POYD Başkanı Ülkay Atmaca, küresel anlamda vakaların bir an önce bitmesini ve uçuşların açılmasını beklediklerini belirtti.

Aynı zaman Ülkay Atmaca, korona virüs sebebiyle de tesislerde sıkı tedbirler aldıklarını belirtirken hem kendi çalışanlarının hem de gelecek olan misafirlerin sağlığının her şeyden önemli olduğunu dile getirdi.

Aynı zaman da Ülkay Atmaca turizmde hızlı bir toparlanma beklediklerini belirtirken, uçuş yasakları ve Rusya’da süre gelen vaka sayıları azaldığında en hızlı toparlanmanın Rusya pazarın yaşanacağını dile getirdi bunun nedeni olarak da Rusların Türkiye sevgisinden bahsetti. Ayrıca Atmaca, Rusların otellerimizi arayıp açılıp açılmadıklarını sorduklarını ve önlemler hakkında bilgi almak için sürekli bir iletişim halinde olduklarını da belirtti.

Atmaca aynı zaman turistlerin bir an önce uçuş yasaklarının bitmesini beklediklerini söylerken Rus misafirlerin de Türkiye’yi çok özlediğinin altını çizdi.

“RUSLARIN EN SEVDİĞİ ÜLKEYİZ”

Bir diğer yandan Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Cem Kınay’da onu hakkında değerlendirmeler de bulundu. Cem Kınay, Rusya’nın Türkiye için değerli pazarlardan biri olduğunu belirtti ve Rusların tatillerini Türkiye’de geçirmek istediklerini anlattı. Kınay sözlerinin devamında ise, Rusların ev sevdikleri ülke olduğumuzu ve 2019 yılında yaklaşık 7 milyon Rus misafirin Türkiye’ye tatil amaçlı gediklerini ifade etti.

Aldıkları bilgilere göre ise uçuşlar açılır açılmaz Rusların Türkiye’ye gelmek istediklerini duyduklarını dile getiren Kınay, Türk turizmi de Rus misafirlerin gelişine hazır ve Antalya’da bulunan birçok otelin sertifika programı aldığını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı