Turizm sektöründe bayram heyecanı yaşanıyor!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Turizm sektöründe bayram heyecanı yaşanıyor!

FİNANS

13 Temmuz 2020 Pazartesi 00:55:34

Turizm sektöründe bayram heyecanı yaşanıyor!

Türkiye turizm sektörü 2019 yılına hem yabancı hem yerli turist sayısı açısından rekor kırmıştı. Sektörde koronavirüs salgını nedeniyle bu sene durgunluk yaşanıyor. Bayramda hareketlilik yaşanması bekleniyor.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte turizm sektöründe hareketlilik bekleniyor. Bayram tatiliyle birlikte, açık olan otellerin doluluk oranlarında artış olacağı öngörülüyor.

Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye seyahate izin vermemesiyle birlikte yabancı turist akışı henüz hızlanmadı. Birçok otel yabancı turist gelemediği için açılmadı. Hizmet vermeye başlayan otellerin birçoğu da yerli turistlerle ilgileniyor. Geçtiğimiz yıllarda bayram dönemlerinde odalarının neredeyse tamamını dolduran otelcilerin bu bayramda tamamen doluluk yaşanacağını düşünmüyor. Fakat Kurban Bayramı’yla birlikte, pandemi sürecinde boş kalan otellerin doluluklarının artacağını öngörüyorlar.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı’nın 1. Günü 31 Temmuz 2020 Cuma

Kurban Bayramı’nın 2. Günü 1 Ağustos 2020 Cumartesi

Kurban Bayramı’nın 3. Günü 2 Ağustos 2020 Pazar

Kurban Bayramı’nın 4. Günü 3 Ağustos 2020 Pazartesi

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı konusunda henüz netleşmedi. Tatilin 4 günlük bayram süresiyle kısıtlı olacağı tahmin ediliyor. Turizm sektörü temsilcileri, tatil planı yapanların sayısının, tatil günlerinin netleşmesiyle birlikte artacağını belirtiyor.

DOLULUKLAR ARTACAK

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, uzun zamandır eve kalan vatandaşlarımızın morale ihtiyacı olduğu için Kurban Bayramı döneminde turizm sektöründe hareketlenme yaşatacaklarını ifade etti. Çorabatır, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerle birlikte vaka sayılarında yaşanacak düşüşle birlikte geçmiş bayramdakiler gibi doluluk olmasa da otellerin belli çaplarda doluluğa ulaşacağını düşündüklerini belirtti.

İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE YOĞUN TALEP

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Tunç Batum, İngiltere’nin Türkiye’ye 1 Ağustos itibariyle seyahat izni vermesiyle birlikte Türkiye’ye çok sayıda talep başladığını, Ekim sonuna kadar bu hareketliliğin devam etmesini beklediğini söyledi. Yerli turistlerde de okulların kapanışıyla birlikte talep sayısının artmasının hem sektöre hem otelcilere ekonomik olarak katkı sağlayacağını belirtti. Bu süreçte tüketicilere çok cazip fiyatlar sunan otellerin, Kurban Bayramı’nda dolacağını düşündüklerini ifade etti.

TEKNE TURLARI REVAÇTA

Jolly Yurtiçi Turlar Direktörü Kerem Gökçe, 3-4 günlük turlara yoğun talep olduğunu belirtti. Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi bölgelerin çok fazla tercih edildiğini, özellikle içinde tekne turunun da bulunduğu organizasyonların satışlarında artış olduğunu ifade etti. Bozcaada, Gökçeada gibi beldelerin ve Batı Karadeniz turlarının da vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördüğünü vurguladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı