Tüm KYK Borçları Siliniyor! Ödeyenlere ise İade Süreci Başlatılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm KYK Borçları Siliniyor! Ödeyenlere ise İade Süreci Başlatılıyor

FİNANS

3 Aralık 2020 Perşembe 19:50:34

Son Güncelleme: 03/12/2020 19:40:25

Tüm KYK Borçları Siliniyor! Ödeyenlere ise İade Süreci Başlatılıyor

Yaklaşık 5 milyon üniversite mezununu yakından ilgilendiren kanun teklifi geçtiğimiz günlerde meclise sunuldu. Komisyonda incelemeye alınan kanun teklifi kapsamında KYK borçları silinecek, bundan sonra KYK kredileri geri ödemesiz olarak verilecek ve KYK borçlarını ödeyenlere iade yapılmasının önü açılacak.

Üniversite mezuniyetinden iki yıl sonra ödemeleri başlayan KYK kredisi konusunda geçtiğimiz hafta meclise yeni bir kanun teklifi verildi. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya tarafından verilen kanun teklifine göre üniversite öğrencilerinin geçmişe yönelik KYK borçları tamamen silinecek, bundan sonra üniversite okuyan tüm öğrenciler geri ödemesiz şekilde kredi alacaklar ve mağduriyeti önlemek amacıyla eskiden KYK borçlarını ödeyen öğrencilere iade sürecinin önü açılacak. Komisyona giren kanun teklifiyle ilgili detaylar şu şekilde;

KYK BORÇLARI SİLİNİYOR MU?

Komisyona verilen teklifte şu ifadeler yer aldı:

“Üniversiteyi bitiren her 3 gençten biri işsiz. İŞKUR verilerine göre; Türkiye’de iş arayan nüfusun yaklaşık yarısını gençler oluşturmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldıkları öğrenim kredisi ve katkı kredisi nedeniyle, akademik eğitimini bitirdikten sonra hayata atılmaya çalışan gençler borçlu durumda bulunmaktadır. Yeni mezun öğrenciler, iş bulamadıkları süre içerisinde ya da yeni iş bulsa da kredi borçlarını geri ödemekte çok büyük zorluklarla karşılaşmaktadır. Üniversite mezunu olan yaklaşık 5 milyon öğrenci, mevcut ekonomik şartlarda zor durumda olmalarına rağmen KYK borcu kıskacında çaresiz bırakılmaktadırlar.

Devletten öğrenim kredisi ve katkı kredisi alarak eğitimini tamamlayan öğrencinin ekonomik durumu ortadır. Henüz hayata yeni atıldığı bu dönemde işsizlikle karşı karşıya kalması veya geçimini zar zor sağlaması gençlerin değil devletin sorumluluğunda olan bir sorundur. İşsizlikle ve kötü ekonomik şartlarla mücadele ederken birde borçlulukla ve hatta icara ile mücadele eden gençlerimizin ve ailelerinin mağduriyeti mutlaka giderilmelidir. Bu kanun teklifi ile borçları silinecek milyonlarca insan, zor şartlarda hayata tutunmasının önündeki en büyük ekonomik engellerden birinden kurtulmuş olacaktır.

KYK Kredileri Geri Ödemesiz Olacak

Ayrıca iş bulma umudunu gün geçtikçe yitiren ve adeta karın tokluğuna çalışan üniversite mezunları, her geçen gün daha vasıfsız işlerde daha düşük maaşlarla çalışabilmek için bile adeta yarış haline girmektedirler. Birçoğu asgari ücret ile bile çalışmaya razı olmasına rağmen iş bulamamaktadır. Mezunların iş bulma sıkıntısına ve vasıfsız işlerde çalışma zorunluluğuna ek olarak devlete olan borçlarının ödeme günü gelmesinin verdiği stres ödeyememe durumunda icra takibine düşme korkusu hayata tutunmaya çalışan üniversite mezunlarının umutlarını yitirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerimizi bu olumsuz şartlarının bir nebzede olsa düzelmesi ve rahatlamaları açısından Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredilerin tamamı karşılıksız olmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya tarafından verilen kanun teklifi doğrultusunda halihazırda ve bundan sonraki verilen tüm KYK kredilerinin karşılıksız olması amaçlanmaktadır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı