Tüm kredi kartı kullananları ilgilendiriyor! Vatandaş tepki gösterdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm kredi kartı kullananları ilgilendiriyor! Vatandaş tepki gösterdi

FİNANS

13 Ağustos 2020 Perşembe 19:12:33

Son Güncelleme: 13/08/2020 18:28:09

Tüm kredi kartı kullananları ilgilendiriyor! Vatandaş tepki gösterdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan karar doğrultusunda bankaların yeni uygulamaları devreye alındı. Elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik hizmetlerde yapılan işlemlere ise vatandaşlar tepki gösterdi.

BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) aldığı flaş karar tüm kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiriyor. İş Bankası; 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, kredi kartı ekstreleri müşterilere artık dijital kanallar ve posta yoluyla gitmeyecek. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, BDDK’nın aldığıkarar sonucunda İş Bankası, müşterilere dijital kanallar ve posta yoluyla kredi kartı ekstreleri göndermeme kararı aldı.  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yaptığı madde değişikliği sebebiyle, İş Bankası tarafından radikalkarar uygulandı. Yapılan değişiklikle birlikte müşteriler, artık ATM’den yapılan işlem makbuzları SMS veya e-posta olarak talep edemeyecekler.

DOLANDIRICILIKLAR ÖNLENECEK

İş Bankası’nınyaptığı bu değişiklikle,pek çok dolandırıcılık yöntemlerinin önüne geçilebilir ve dolandırıcılık vakaları azaltılabilecek. Dolandırıcıların, sahte e-posta göndererek müşteri bilgilerini çalıyordu. Yapılan düzenlemeyle birlikte, bu durum önlenecek ve dolandırıcılık vakaları azaltılacak.

Yapılan değişikliğin pek çok olumlu yanı var. Banka müşterilerinin e posta adresleri değişiyor, şifresini unutuyor veya karışıklık yaşanıyor. Bu nedenle bankadan gelen e-postalara erişilemiyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, vatandaşlar herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan tek bir kanaldan ekstrelerini görebilecekler.

İŞ BANKASI HESAP ÖZETLERİNE NEREDEN BAKILIR?

Kredi kartı ekstrelerine artık SMS veya e-posta yoluyla erişilemeyecekler.Vatandaşlar ekstrelerine bankanın mevcut dijital kanallarından ulaşabilecekler. Müşteriler,bankanın mobil uygulamasındanekstreleri hakkında güncel bilgiler alacak. Alınan karar pek çok kişiye güvenilir gelse de, bazı insanlar buna tepki verdi.

BANKA MÜŞTERİLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Yapılan değişime, İş Bankası müşterileri sosyal medyadan tepki gösterdi.Müşteriler, birçok kişinin akıllı telefon kullanmadığından, yönetmeliklere tepki gösterdi.Yetkililerin SMS veya e-posta yöntemine tekrar geçmelerini istendi. İş Bankası’nın bu düzenlemeye geçmesinin temel sebebi BDDK’nın yeni düzenlemesiydi.Resmi Gazete’deve BDDK’dayayımlanan  Bankaların Bilgi Sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetleri Yönetmeliği’nde yer alan “Banka’nın bu makalede yer alan gibi elektronik ortamda müşterilerine ileteceği hassas veriler veya gizli veriler de dahil olmak üzere her türlü beyanın, hesap ekstresinin, elektronik bankacılık hizmetlerinin sunulduğu kanallar aracılığıyla gönderilmesi esastır.” ifadesi yüzünden İşBankası düzenlemeye gitti. Diğer bankalar tarafından da benzer bir değişiklik yapılması bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı