Tüm çalışanlar ve işverenlere müjde! Yeni destek ödemeleri başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm çalışanlar ve işverenlere müjde! Yeni destek ödemeleri başlıyor

FİNANS

29 Ağustos 2020 Cumartesi 14:12:28

Son Güncelleme: 29/08/2020 00:17:05

Tüm çalışanlar ve işverenlere müjde! Yeni destek ödemeleri başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk salgın sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara destek vermeye devam edeceklerini açıkladı. Normalleşme desteği nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada Covid-19 sürecinde normal iş düzenine devam etmekte zorlanan işyerlerine ve çalışanları verdikleri desteği “Normalleşme Desteği” adı altında sürdüreceklerini dile getirdi.Bu destek sayesinde istihdamı korumaya devam edeceklerini belirtti.

Normalleşme Desteği TBMM’de yasalaşmıştı ve 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti. Bakan Selçuk bu desteğin detaylarıyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

NORMALLEŞME DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteğine 1 Temmuz 2020 tarihine kadar başvurmuş olan özel sektör işyerlerininve nakdi ücret desteğinden veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma düzenine geçtiği sürece bu yardımdan yararlanabileceğini belirtildi.

Nakdi ücret desteğinin ve kısa çalışmanın sona erdiği tarihin ardından gelen 3 ayı geçmemek koşuluyla, her ay için ücretsiz izinde veya kısa çalışmada geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapılacağı açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Normalleşme Desteğini sektörel bazda veya tüm sektörlerde 6 aya kadar uzatabilecek.

İŞ YERLERİ NORMAL ÇALIŞMA DÜZENİNE GEÇİNCE DEVLET TARAFINDAN DESTEK VERİLECEK

Bakan Selçuk normalleşme desteği kapsamında destekler nasıl yararlanacağını ve destek kapsamında ödenecek tutara ilişkin bilgi verdi. İş yerinin normal çalışma düzenine geçmesi ile birlikte, iş yerinde çalışan kişinin nakdi ücret desteği veya kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda; işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacağı bildirildi.

SGK prim belgeleri, normal çalışma düzenine dönen ve Ağustos ayı içinde çalışmaya devam eden sigortalı çalışanlar için 1-26 Eylül tarihinde düzenlenecek. 25 Ağustos tarihinde SGK, işverenler için tanımlama ekranı açacak.

NORMALLEŞME DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Normalleşme desteğinden yararlanmak isteyen iş yerleri e-SGK kanalından başvuru yapabilirler. İşyerleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yapıp, “e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” bölümünde yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden başvuru yapabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı