Tüm banka müşterilerini ilgilendiriyor! 1 Temmuz itibariyle yeni değişiklikler uygulanacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm banka müşterilerini ilgilendiriyor! 1 Temmuz itibariyle yeni değişiklikler uygulanacak

FİNANS

30 Haziran 2020 Salı 20:15:08

Tüm banka müşterilerini ilgilendiriyor! 1 Temmuz itibariyle yeni değişiklikler uygulanacak

Yarından itibaren banka işlemlerinde artık vatandaşlara anne kızlık soyadları sorulmayacak. Yeni gelen düzenleme sonrasında bankacılık sektöründeki yeni uygulamalar 1 Temmuz itibariyle hayata geçirilecek. İşte yarın itibariyle uygulanmaya başlayacak yeni bankacılık uygulamaları.

Yarından itibaren bankacılık sektöründe yeni dönem başlıyor. 1 Temmuz tarihinden sonra müşterilere anne kızlık soyadları sorulmayacak. Yeni dönemle birlikte vatandaşların kimlik bilgileri kullanılarak doğrulama yapılmasına son verilecek. Yeni dönemin başlaması ile birlikte doğrulama yerine elektronik kimlik kartları ve in numaralarıyla işlemler alınacak. Vatandaşlar yine bu kartları kullanarak kolaylıkla ATM’lerde işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Elektronik bankacılığına dair yeni düzenleme ile birlikte bankaların kullanmakta oldukları bilgi sistem yönetiminde değişikliğe gidiliyor. Bilgi sistem yönetimindeki değişiklik ile birlikte bankacılık hizmetlerine dair olan işlemlerde eski kimlik doğrulama yöntemleri tarihe karışacak.

Kimlik doğrulamada kullanılan bilgi sistemlerinin yönetimi yeni yönetmelikle birlikte 1 Temmuz itibariyle tarihe karışıyor. Yeni sistemle birlikte çağrı merkezlerinden bize ulaşan müşteri temsilcileri vatandaşlara anne kızlık soyadı dahil olmak üzere kimlik bilgilerine ilişkin doğrulama amaçlı sorularyöneltmeyecek. Vatandaşlara gönderilen SMS veya e postalardoğrulanmış teyit edilmiş adreslerine gönderilecek. Yeni düzenleme ile birlikte temmuzdan itibaren bankaların teyit etmediği telefon numaralarına veya e-postalar hiçbir koşulda mesaj veya doğruluma kodu atılmayacak. Müşteriye ise ekstre gönderimi devam edecek.

Tüketiciyi rahatlatmak ise hedef

Yönetmelik yeni düzenleme ile birlikte online işlemlerin de önünü açmayı hedefliyor. Vatandaşların kimlikpaylaşım sistemi üzerinden mecburi olarak yüz yüze yamak zorunda kaldıkları işlemler de elektronik ortama taşınacak. 1 temmuz itibariyle vatandaşlara doğrulama amaçlı olarakkimlik bilgilerine dair sorular sorulmayacak.

Bilgiler nasıl doğrulanacak?

Vatandaşlarımıza dair özel bilgiler doğrulama sistemleri üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek. Elektronik kimlik kartlarından ve in numaralarından yararlanılacak.
Ayrıca vatandaşlarımız ATM üzerinden bu kartlarla işlem yapabilecek. Vatandaşlar dilerlerse mobil işlemler veya internet üzerinden kendilerine işlem limitleme opsiyonu koyabilecekler.

Ekstre gönderilmeye devam ediliyor

Bankacılık sistemi dolandırıcılığı engellemek amacıyla tek kullanımlık şifre gönderimini de daha da yaygınlaştıracak. Bu kasamda bankalar tarafından doğrulanmamış hiçbir telefon numarasına veya e posta adresine doğrulama kodu gönderilmeyecek veya bilgi paylaşımında bulunulmayacak. Yeni düzenleme döneminde ise vatandaşlara ekstre, dekont, hesap özeti gibi bilgiler gönderilmeye devam edecek.

Yeni kimlik ile işlemler gerçekleştirilecek

Düzenlenmenin ikinci kısmı ise 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe konulacak. Bu tarihten itibaren üçlü güvenlik amacıyla ikili doğrulamayapılacak. Yeni düzenleme ile birlikte vatandaşların biyometrik, sahi oldukları bilgileri ya da bilinen bilgilerinden ikisi kullanılacak. Yeni elektronik kimlikler ve in numaraları ile bankacılık işlemleri gerçekleştirilecek.

Yeni düzenlemeler

Çağrı merkezlerinden gelen aramalar da anne kızlık soyadı sorulmayacak
Çağrı merkezleri üzerinden veya müşteri temsilcileri vasıtasıyla güvenlik için doğrulama yapılmayacak
SMS, e-posta doğrulanmış numara ve adreslere gönderilecek
Ekstre gönderimi devam edecek
Sözleşme imzalamayan arama motorlarından konuya ilişkin reklamlar bulunmayacak
Bilgi, vergi güvenliğine dair işlemlerden yönetim kurulları doğrudan sorumlu tutulacak

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı