Tüm araç sahiplerine kötü haber! Yıllık muayene ücretlerine zam geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm araç sahiplerine kötü haber! Yıllık muayene ücretlerine zam geliyor

FİNANS

25 Kasım 2020 Çarşamba 13:35:55

Son Güncelleme: 25/11/2020 13:34:03

Tüm araç sahiplerine kötü haber! Yıllık muayene ücretlerine zam geliyor

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bu haber sonunda geldi.2021 yılı için araç muayene ücretlerinde fiyat artışının tam yüzde 9,11  oranında olacağı şekilde beklentiye girildi. Bunun yanı sıra, araç muayene ödemelerinde ise kredi kartı dönemi başlanılacağı biliniyor. İşte o habere ilişkin detaylar ve merak edilen sorulara dair cevaplar haberimizde.

Türkiye’de, milyonlarca araç muayene hizmetini; Doğuş Grup’un dahil olduğu TÜV SÜD ve Bridgepoint’in ortak olarak bulunduğu TÜVTÜRK’ün yürüttüğü bilinmektedir. Araç muayene bedeli, her yıl tekrardan değerlendirilmeye alınıyor ve değerleme oranında artış yaşanılıyor. 2020 yılı için belirlenmiş olan yüzde 22,58 oranı tekrardan değerleme oranında artış yaşanmasının ardından otomobil araç muayene ücreti, 342 Türk Lirası 50 kuruşa yükseliş yaşadı.

Egzoz emisyon ücreti ise 80 Türk Lirasına yükseldi.

Haberlerde yer alan bilgilere göre, 2021 yılı için belirlenen tekrardan değerleme oranı ise yüzde 9,11 olacağı şeklinde beklenti oluştu.Muayene ücretlerine ise, yeni yılın başlaması ile birlikte belirtilen bu oranda artış yapılacağına neredeyse kesin göz ile bakılıyor.

MUAYENELER ARTIK KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPILACAK

Güncel olarak, araç muayene bedelleri ödeme şekli nakit olacak şekilde gerçekleşiyor. Başkent Ankara’da ise, söz konusu araç muayene bedelinin artık kredi kartıyla ödenmesine ilişkin bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma ile ilgili ise artık son aşamada olunduğuna dair bilgiler elde edildi.

EĞER KABUL EDİLİRSE TAKSİT YAPILMASI DA GÜNDEMDE

Gelen bilgilere göre ise, İlgili bankanın, bu konuda imkan sağlaması veya seçenek sunması halinde taksit de yapılması mümkün olabilecek. Bankanın ise, bu durumun pozisyonunun oldukça önemli olduğu belirtildi.

 2020 yılı araç muayene ücretleri ne kadardı?

Otobüs veya kamyon, çekici ve tankerler:  2020 yılında belirtilen araç grubunda olan vasıtalar için alınan muayene ücreti, 462 Türk Lirası 56 kuruş olarak alındı.

Otomobil ve minibüs, kamyonet veya özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı ya da römork ve yarı römorklar için 2020 yılı için belirtilen araçlar için alınan muayene ücreti ise, 342 Türk Lirası 50 kuruş olarak vatandaştan alınmıştır.

Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler: 2020 yılında belirtilen araç grubunda olan taşıtlar için ise 174 Türk Lirası 64 kuruş olarak taşıt sahiplerinden alınmıştır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı