Tüm annelere devlet destek ödemesi bugün başlıyor! 1300 liraya kadar ödeme yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm annelere devlet destek ödemesi bugün başlıyor! 1300 liraya kadar ödeme yapılacak

FİNANS

25 Eylül 2020 Cuma 14:12:29

Son Güncelleme: 25/09/2020 13:20:21

Tüm annelere devlet destek ödemesi bugün başlıyor! 1300 liraya kadar ödeme yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan 2020 devlet destek ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor. Gerekli şartları sağlayan annelerimiz devletten 1300 liraya varan destek ödemesi alabilirler. Ödemeler PTT üzerinden yapılıyor. Destek ödemeleri ise bugün itibariyle hesaplara yatmaya başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından anne ve çocuklara verilen sosyal destekler devam ediyor. Anne ve yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği doğum yardımı ödemelerinin tarihi açıklandı. Vatandaşlar gözlerini doğum yardımına çevirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada doğum yardımı ödemelerinin bugün yapılacağı belirtildi. Haberimizde Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasını ve “Doğum yardımı nasıl alınır? Kimler doğum yardımı alabilir? Doğum yardımı ne kadar? Doğum yardımı alma şartları nelerdir?” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafındanyeni anne olan kadınlara verilen doğum yardımı ödemeleriyle ilgili müjde geldi. Genç nüfusun desteklenmesi ve yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen Doğum Yardımı vatandaşlartarafından yoğun ilgi görüyor.

Yeni anne olan herkese, gelir durumuna bakılmadan doğum yardımı desteği sağlanıyor.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre, 25 Eylül 2020 tarihinden itibaren 83.000 anneye toplam 36,7 milyon lira doğum yardımı ödemesi yapılacak. Bakan Selçuk’un doğum yardımı ödeme tarihini açıkladığı konuşmasının ardından vatandaşlar doğum yardımı ile ilgili detayları araştırmaya başladı.

DOĞUM YARDIMI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarda aranan koşul, anne veya babanın ikisinin ya da bir tanesinin Türk vatandaşı olmasıdır. Doğum yardımı verilirken anne ya da babanın gelir durumuna bakılmaz. Bu ödeme tek bir sefere mahsus ve geri ödemesizdir. Bu yardımda sahip olan çocuk sayısı ve doğumun yapıldığı tarih belirleyici rol oynar. Doğum yardımı almak isteyen annelerin çocuklarının 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden önce yapılan doğumlar için ödeme yapılmaz.

DOĞUM YARDIMINA NASIL BAŞVURULUR?

Doğum yardımı yalnızca 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için verilir. Bu yardıma başvuru süresi beş yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıllık süre dolunca doğum yardımı hakkı yok olur. Doğum yardımı başvuruları, yalnızca nüfus müdürlüklerine kayıt edilen çocuklar için alınabilir. Kimlik Paylaşım Sisteminde kaydı olan çocuklar için yapılacak başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri’nden yapılır. Ebeveynlerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev alması durumunda da doğum yardımı başvurusu çalışılan koruma yapılır. Yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşları büyükelçilik ve konsolosluk üzerinden doğum yardımına başvurabilirler.

DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

Alınacak doğum yardımını miktarını annene sahip olduğu çocuk sayısı belirler. Tekli doğumlarda birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira doğum yardımı ödemesi yapılır.

Çoğul doğumlarda da ikiz çocuklardan birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira olmak üzere toplam 700 lira yardım verilir. Üçüz çocuklardan birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira olmak üzere toplam 1300 lira doğum yardımı ödemesi yapılır.

Çoğul doğumlarda, çoklu doğum yardımı da devreye girer. Bu yardım kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere iki yıl boyunca çocuk başına 150 lira destek verilir.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayına ait doğum yardımı ödemelerinin 25 Eylül 2020 Cuma tarihinden itibaren hak sahiplerinin hesaplarına yatacağı belirtildi.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NEREDEN ALINIR?

Doğum yardımı başvurusu kabul edilince, başvuruyu takip eden ay içinde ailelere ödeme yapılır. Doğum yardımı almaya hak kazanan kişiler PTT şubelerinde bulunan hesaplarından doğum yardımı ödemelerini alabilirler. Bu ödemeler genellikle anneler adına açılan hesaplara yatar. Annenin Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması durumunda veya vefat etmesi durumunda ödemeler babalar adına açılan hesaplara yatırılır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı