Tüm Annelere 9 Bin 287 TL Yardım Ödemesi Yapılacak! Başvuru yapmayı unutmayın
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm Annelere 9 Bin 287 TL Yardım Ödemesi Yapılacak! Başvuru yapmayı unutmayın

FİNANS

10 Ekim 2020 Cumartesi 22:12:42

Son Güncelleme: 10/10/2020 21:26:43

Tüm Annelere 9 Bin 287 TL Yardım Ödemesi Yapılacak! Başvuru yapmayı unutmayın

Özellikle pandemi süreci sonrasında Aile Bakanlığı ve SGK tarafından yapılan maddi yardım destek ödemeleri arttırıldı. Gerek çalışan gerekse ev hanımı milyonlarca anne ise devlet tarafından yapılan yardım ödemelerinden bihaber. Devlet tüm annelere toplamda 9 bin 287 TL destek ödemesi yapıyor. Faydalanmak için başvuru yapmanız gerekiyor.

Çalışma hayatında yer alan kadınların doğum yapması durumunda yaşayabilecekleri mağduriyetleri gidermek adına devlet tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılmaktadır. Bu destek ödemelerinin bazıları belirli koşulları sağlayan kişilere verilirken, birçoğu koşulsuz olarak verilmektedir. Başta Aile Bakanlığı ve SGK tarafından yeni doğum yapan annelere verilen maddi yardımları haberimizde derledik. İşte çalışan annelere yapılan destek ödemeleri…

Peki annelerin bu destekten faydalanmaları için çalışıyor olmaları mı gerekir? Ev hanımı anneler de bu destekten faydalanabilecekler mi? Kadınların yararlanacağı destekler neleri kapsıyor?

Çalışan kadınlara, anne olduktan sonra çeşitli destek ödemeleri yapılmaktadır. Devlet, bu ödemelerin miktarını 2021 yılında daha da artıracağını belirtti. Şu an için 9000 bin liranın üzerinde yapılan doğum yardımı ödemeleri milyonlarca anneyi meraklandırdı. Vatandaşlar “Annelere verilen yardımlar nelerdir? Ev hanımları doğum yardımından yararlanabilir mi? Kadınlara verilen maddi destekler nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başladı. Sizler için tüm bu sorularınızın cevaplarına haberimizde yer verdik.

ANNELERE YAPILAN YARDIM ÖDEMELERİ

Anne olmaya hazırlanan çalışan kadınlara verilen en önemli haklardan biri doğum iznidir. Doğum izni, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere uygulanmaktadır. Annenin ikiz, üçüz bebek sahibi olması durumunda bu süre uzar. Anneler, doğumdan sonra gerektiği durumlarda bu 16 haftalık izin sürecini ücretsiz bir şekilde uzatabilir. Özel sektörde çalışan kadınlar da doğum izninden yararlanmaktadır. Özel sektörde çalışan kadınların doğum izni esnasında maaşlarını devlet öder.

9 BİN 287 LİRA DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK!

Doğum Parası: Annelere yapılan doğum parası ödemeleri, doğan çocuk sayısına göre değişmektedir. Mayıs 2015 ayından sonra 1 çocuk sahibi olan anne 300 lira, ikinci çocuğunu dünyaya getiren anne 400 lira, 3 veya daha fazla çocuk sahibi olan anneler için 600 lira ödeme yapılmaktadır.

Emzirme Parası: Devlet tarafından annelere verilen bir diğer destek ödemesi de emzirme parasıdır. Bu yardımdan yeni doğum yapan her anne yararlanabilir. Emzirme parası kampanyasında her anneye 202 lira ödeme yapılmaktadır.

Doğum İzni Parası: Annenin doğum için izinli olduğu süreç için devlet tarafından doğum izni desteği ödemesi yapılır. Doğum izni parası asgari ücretle çalışan bir anne için 7 bin 325 liradır.

  • Net maaşı 2.324 lira olan annelere 7.325 lira
  • 370 lira olan annelere 7.716 lira
  • 441 lira olan annelere 7.964 lira
  • 584 lira olan annelere 8.462 lira
  • 727 lira olan annelere 8.960 lira
  • 941 lira olan annelere 9.707 lira rapor parası verilmektedir.

Yarım Gün İzin Parası: Anneler, doğum yaptıktan sonra yarım gün izin hakkını kullanabilir. Yarım gün izin hakkını kullanan annelere devlet tarafından 1460 lira ödeme yapılır.

YARIM GÜN ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

Doğum izni biten annelere devlet tarafından yarım gün çalışma ödeneği verilmektedir. Pek çok  vatandaşı yakından ilgilendiren bu ödeneğin detayları merak edilmektedir. Çocuk sahibi olan anne ve babalara, haftalık çalışma sürelerinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmektedir. Devletin verdiği yarım gün çalışma ödeneğinden yararlanmak için karşılanması gereken bazı şartlar vardır. Bunlar;

  • Yarım çalışma ödeneğinden faydalanmak isteyen vatandaşların adına doğum veya evlat edinme tarihinden öncesindeki son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödenmiş olmalıdır.
  • Sigortalı olan kişinin, haftalık çalışma süresinin yarısını kapsayacak şekilde aktif olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
  • Yarım çalışma ödeneği almak isteyen anne veya babanın söz konusu çocuğunun hayatta olması gerekmektedir.

Kişilerin doğum izninin bittiği tarihten itibaren yarım çalışma ödeneği başvurusunu yapması gerekmektedir. Geç kalınması durumunda toplam yarım çalışma ödeneği zamanından kesinti yapılır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı