Tüm annelere 5 bin 49 lira devlet desteği verilecek! Annelere Devlet Desteği
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tüm annelere 5 bin 49 lira devlet desteği verilecek! Annelere Devlet Desteği

FİNANS

16 Eylül 2020 Çarşamba 23:06:53

Son Güncelleme: 16/09/2020 23:08:18

Tüm annelere 5 bin 49 lira devlet desteği verilecek! Annelere Devlet Desteği

Devlet yardımları pandemi sonrasında da tüm hızıyla devam ediyor. Milyonlarca anne ve anne adayı ise yapılan bu yardımlardan habersiz. Sizde gerekli şartları sağlıyorsanız devletten 5 bin 49 liraya kadar destek ödemesi alabilirsiniz. İşte tüm annelerimizi yakından ilgilendiren destek ödemelerinin ayrıntıları;

Vatandaşlarımız kendilerine yönelik birçok sosyal yardımdan yararlanma hakkına sahip. Fakat hak sahibi olmamıza karşın birçoğumuz bu yardımlardan haberdar olmadığımız için bize tanınan ve hakkımız olan yardımlardan faydalanamıyoruz. Anne olan vatandaşlarımıza yönelik ise devletimi tarafından yine hizmet verilmekte. Bu sosyal yardımlardan birisi de Süt izinleri ile alakalı. Anne olmuş kadınlarımız süt izni kapsamında 509 Türk lirası ödeme alma hakkına sahip. İste binlerce annemizi ve anne adayını ilgilendiren haberin detayları;

Kadın çalışanlarımız eğer çocuk sahibi ise ve bebekler 1 yaşına basana kadar gün de 1,5 saat süt izni alma hakkına sahiptirler. Peki ya işveren yüzünden bu haktan yararlanamayan annelerimiz ne yapmalı?

Annelere Devlet Desteği

Eğer işveren annelerimizin bu hakkının yerine getirmesine mâni oluyorsa, izin vermiyorsa anneye %50 zam ödemesi yapmak zorunda. Bu durumda ise eğer anne asgari ücretli olarak çalışıyorsa 10 ay süre zarfı boyunca maaş olarak 5 bin 49 Türk lirası kanunlar gereği almalıdır.

Kadın çalışanlar, bebek 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni alma hakkına sahiptir. İşveren iznini kullanmasına izin vermiyorsa yüzde 50 zam ödeyecek. Asgari ücretli anne 10 ay boyunca 5 bin 49 lira alacak.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi annenin eğer süt iznini kullanılmasına izin verilmezse, iş veren kanun gereği çalışan anneye %50 zamlı ödeme yapması gerekiyor. Bu konu hakkında ise Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından çalışan annenin süt iznini kullanmasına izin verilmediği / müsaade edilmediği durumlarda kullanılmayan sürenin tespiti ve bu süre zarfında %50 daha fazla ücret yapılmasına karar kıldı.

Asgari ücretli bir çalışan vatandaşın çalışma saati YÜT hariç sadece net asgari ücret üzerinden bakıldığında 9,35 Türk lirasına denk gelmekte. Kullanılmayan izinler ise saatlik asgari ücret üzerinden hesaplanmalı ve %50 artış eklenilerek 14,03 Türk lirasına hesaplama sonucu ulaşmakta. Anneye kullandırılmayan izin sonucunda anneye karşılık olarak ayda 504 Türk lirası 9 kuruş 10 ayında toplamında ise 5 bin 49 Türk lirası ödeme yapılmalı.

Süt İzni Yapılamayanlar İçin Zamlı Ödeme

Annelerimize yönelik süt izni ise, doğum izni tamamlandıktan sonra başlamaktadır. Haftanın 6 günü boyunca çalışan annemiz ayda 36 saat süt izni hakkına sahiptir.
İş verenin anneye süt izni hakkından mahrum bırakması sonucunda ayriyeten idari para cezası da verilmektedir. Bu para ceza ise 2 bin 809 Türk lirasıdır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı