TÜİK verilerine göre Türkiye ilk çeyrekte büyüme gösterdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TÜİK verilerine göre Türkiye ilk çeyrekte büyüme gösterdi

FİNANS

30 Mayıs 2020 Cumartesi 10:18:27

TÜİK verilerine göre Türkiye ilk çeyrekte büyüme gösterdi

Tüm dünyada koronavirüs salgınının etkileri devam ederken ilk çeyrek raporları yayınlandı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Avrupa İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre Türkiye ilk çeyrekte ekonomisini yüzde 4.5 oranında büyüttü. Avrupa’nın birçok ülkesinde ise küçülme yaşandı.

Korona virüsünün etkisiyle küresel ekonomideki belirsizlikler artmaya devam ediyor. Birçok ülkenin 2020 yılında ekonomisi daralmaya devam ediyor. Ülkelerin de küresel ekonominin geleceğinde de çok fazla belirsizlik hâkim. Küresel ekonomideki tedirginlik artarken 12 büyük Avrupa ülkesi de ekonomik anlamda daralma yaşamıştı. Fakat Türkiye ekonomisi tüm bunlara rağmen %4,5 büyüme gösterdi.

Türkiye Ekonomisi, Avrupa ülkelerindeki daralma ve küresel sektörde etkisini devam ettiren korona virüsü salgınına rağmen 2020 yılının ilk çeyreğinde ekonomik anlam büyümeye devam etti. Türkiye 2020 yılının ilk çeyreğinde %4,5 oranında büyüdü.

Türkiye İlk Çeyrek Büyüme Rakamları

Türkiye yakaladığı bu büyüme oranları ile başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere birçok ülkeyi geride bıraktı.Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK ve Avrupa İstatistik Ofisi tarafından derlenen verilere göre Türkiye ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde 209 yılına göre %4,5 ekonomik büyüme gösterdi. Türkiye büyüme gösterirken aynı dönemde 27 üyesi bulunan Avrupa Birliği %3,2 daraldı öte yandan 19 üyesi bulunan Avro Bölgesi ise %2,6 oranın küçüldü.

Küresel ekonomine dair güvenin azaldığı, belirsizlik ve tedirginlerinin artış gösterdiği bu zorlu süreçte birçok ülke daralırken Türkiye ekonomisi peş peşe 3 çeyrek boyunca büyüme göstermiş oldu.
Türkiye ise yakaladığı bu büyüme oranlarıyla, henüz sonuçlarını açıklamamış olan Estonya, İrlanda, Yunanistan, Hırvatistan, Lüksemburg, Malta ve Slovenya harici tüm Avrupa Birliği üyelerinden çok daha iyi bir ekonomik gelişim oranı sergiledi.

Türkiye’nin büyüme oranları ise 2019 yılının üçüncü çeyreğinde %1 2019 yılının son çeyreğinde %6 düzeyinde oldu.

AVRUPA’DA 12 ÜLKE DARALDI

Geçen yıldan bu yana etkisini sürdüren küresel ekonomiye yönelik endişeler, Brexit ve dünya ticaretinden yaşanan aksaklıklar sebebiyle Avrupa Birliği istediği ekonomik toparlanmayı yakalayamamıştı. Avrupa Birliği ise ekonomik alandaki hedeflerinin gerisinde kalırken, 2020 yılının başından bu yana Çin’de görülüp dünyaya yayılan ve küresel bir salgın haline gelmiş olan korona virüsünün olumsuz etkilerinden mustarip. Korona virüs salgınının yola açtığı belirsizliklerle birlikte Avrupa Birliği’ne üye olan birçok ülke ilk çeyrekte önemli oranda küçülmeler yaşadı.
Bu süreçte 12 Avrupa Birliği üyesi olan ekonomi daraldı. En fazla ekonomik daralmayı yaşayan ülke ise %5,4 ile Fransa oldu. Fransa’yı ise virüsün sert çarptığı İtalya %4,8 oranında bir ekonomik küçülmeyle ile takip etti. Slovakya ve İspanya ekonomileri de %4,1 küçüldü.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak görülen Almanya ise ilk çeyrekte büyüme gösteremedi ve %2,3 oranında bir küçülme yaşadı. Öte yanda Avrupa Birliği üyeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerin başında ise %2,7 oranla Romanya geldi. Romanya’yı ise %2,5 oranla Litvanya ve %2,4 oranla Bulgaristan takip etti. Macaristan ise %2 büyüme gösterdi. Sonuçlara göre ise Türkiye, Avrupa ülkelerine büyüme de fark artmış durumda.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı