TÜİK verilerine göre Haziran ayında güven endeksi yükseldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TÜİK verilerine göre Haziran ayında güven endeksi yükseldi

FİNANS

30 Haziran 2020 Salı 00:21:19

TÜİK verilerine göre Haziran ayında güven endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜIK) Haziran ayı raporuna göre ülkemizde güven endeksi yükselişe geçti. 2020 yılı mayıs ayına göre yüzde 5.2 puan yükselen güven endeksi, hizmet ve perakende sektörünü olumlu yönde etkiledi.

Haziran ayında açıklanan güven endeksine göre ekonomiye olan güven arttı. Mayıs ayından bu yaba yavaş yavaş yükselen ekonomik güven endeksi haziran ayında da artış gösterdi.
Türkiye İstatistik Kurunu olan TÜIK tarafından haziran ayına ait ekonomik güven endeksini yayımlandı. Ekonomik güven endeksi haziran ayında pozitif yönde yükselişe geçti.Son dakika haberlerine göre mayıs ayından bu yana tüketicilerin ekonomiye olan güven endeksi pozitif yönde artışa geçti.

Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında 61.7 olarak açıklandı. Mayıs ayında açıklanan güven endeksi ile kıyaslandığında haziran ayında güven endeksi 73.5’e yükseldi. Artış ve tüketici haricinde imalat sanayi, hizmet, perakende ve inşaat sektöründe ivmenin yükselişi güven endeksini pozitif bir etki bırakarak dikey yönde bir ivme kazandırdı.

ENDEKSLERDE YÜKSELİŞ ARTIŞTA

Haziran ayı güven endeksi mayıs ayına göre yukarı yönde bir artışa devam ediyor. Bir önceki aya göre %5,2 artan güven endeksi TÜIK verilerine göre haziran ayında 62,6’ya ulaştı. Öte yandan reel kesim güven endeksinde de artış görüldü. Bir önceki aya göre reel kesim güven endeksi %22,2 oranında artış yaşadı ve haziran ayında 89,8 değerine ulaştı. İnşaat sektörü güven endeksi de %33,1 oranında artış yaşayarak 78,0 değerine ulaştı. İnşaat sektörüne olan güvenin artışında son zamanlar da hızla yükselişe geçen emlak satışlarının da etkisi pozitif şekilde yansıdı.

100 Puanın Altı Negatif Değeri Gösteriyor

Ekonomik güven endeksi ele alındığında endeksin 100 den büyük değere sahi olması genel anlamda ekonominin iyi olduğuna dair işaret verirken öte yandan 100aunın altında olması ise genel anlamda ekonominin kötüye gittiğine dair bir işaret olarak görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK ise ekonomik güven endeksini ekonomik büyüme verilere dair bilgi sağladığı için kullanmayı tercih ediyor. TÜİK sebep olarak ise ekonomik güven endeksinin ekonomik büyüme planlarına ilişkin karşılaştırıldığında diğerekonomik belirteçlere göre daha erken bilgi sağladığı için tercih etmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı