TÜİK Kasım Ayı Tüketici Güven İndeksi Rakamlarını Paylaştı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TÜİK Kasım Ayı Tüketici Güven İndeksi Rakamlarını Paylaştı

FİNANS

21 Kasım 2020 Cumartesi 19:48:48

TÜİK Kasım Ayı Tüketici Güven İndeksi Rakamlarını Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen Kasım ayı tüketici güven endeksi verilerini paylaştı. TÜİK tarafından yapılan açıklama göre güven endeksi yüzde 2,2 gerilemeyle 80,1 oranına düştü.

Kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın işbirliği yaparak yürüttüğü tüketici eğilim anketinden elde edilen sonuçlara göre, Kasım ayı mevsim etkilerinden arındırılarak hesaplanmış tüketici güven endeksinde, bir önceki aya kıyasla yüzde 2,2 oranında azalma yaşandı. Ekim ayında 81,9 olan tüketici güven endeksinin, Kasım ayında 80,1’e gerilediği kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankasının (TCMB) tüketici eğilim anketdeki verilere göre hesapladığı Kasım ayına dair mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim ayına kıyasla yüzde 2,2 oranında azaldı ve endekste 81,9’dan 80,1’e gerileme gözlemlendi.

HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ AZALDI VE 66.6 OLDU

Mevcut dönemde hanenin maddi durumu, Ekim ayında 69,4 iken, Kasım ayında yüzde 4,1 azaldı ve 66,6 olduğu gözlemlendi.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 79.0 OLDU

Ekim ayında 79,5 olan gelecek 12 aylık döneme ait hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Kasım ayında yüzde 0,6 geriledi ve 79 olarak kaydedildi.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ AZALDI VE 78.7 OLDU

Ekim ayında 81,4 olarak kaydedilen gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi, Kasım ayında yüzde 3,3 oranında azalma kaydetti ve 78,7’ye geriledi.

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINA HARCAMA YAPMA DÜŞÜNCESİNDE AZALMA YAŞANDI

Geçtiğimiz ay 97,4 olan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi bu ay yüzde 1,2 oranında azaldı ve 96,2 olarak kayıtlara geçti.

TÜKETİCİ GÜVENİNİN 100’ÜN ALTINDA OLMASI NE DEMEK?

Aylık tüketici eğilim anketi, tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ait mevcut durum değerlendirmeleriyle birlikte gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerini ölçmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının işbirliği yaparak gerçekleştirdiği Tüketici Eğilim Anketi’ne göre tüketici güven endeksi belirlenir. Bağımsız anket olarak aylık uygulanan Tüketici Eğilim Anketi’nin sonuçları yaş ve cinsiyete göre ağırlıklandırılmaktadır.

Anket sonuçlarına göre hesaplaması yapılan tüketici güven endeksinin değer aralığı 0-200’dür. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması durumunda tüketici güveninin iyimser durumda olduğu,100’den küçük olması durumunda tüketici güveninin kötümser durumda olduğu anlaşılır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı