TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri Raporu Paylaşıldı! İnşaat Sektörü Yükselişe Geçti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri Raporu Paylaşıldı! İnşaat Sektörü Yükselişe Geçti

FİNANS

22 Kasım 2020 Pazar 14:27:09

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri Raporu Paylaşıldı! İnşaat Sektörü Yükselişe Geçti

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri, Yılın 3. Çeyrek Girdileri: Temmuz ve  Eylül ayı, 2020  yılı için rapor yayımlandı. Yayımlanmış olan rapora göre ise istihdam endeksi yıllık oranla yüzde 2,6 artış gösteriyorken, çalışılan saat endeksine bakıldığı zaman ise düşüş olduğu görülmektedir.

Brüt ücret ve maaş endeksi ise yıllık yüzde 6,4 oranında artış gösterdi. İstihdam endeksi kaç oranında artış gösterdi? Hangi sektör ne kadar büyüme yaşadı, Bir önceki senenin ve bu senenin aynı sektörler için istihdam artışlarındaki son durum ne? Bu sene istihdam artışı en fazla olan sektör ve en az istihdam artışı yaşayan sektör hangisidir? Vatandaşlar tarafından sıkça aranan ve sorulan bu soruların cevabı haberimizde. İşte o haber

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’e göre açıklanan raporlarda  İşgücü Girdi Endeksleri, 3. Çeyrek: Temmuz  ve  Eylül, 2020 yılı raporu yayımlandı. TÜİK tarafından yayımlanmış olan rapora göre inşaat sektöründe istihdam endeksi 2020 senesinin Temmuz ve Eylül aylarında verilmiş olan destek kredilerinin de etkisi ile yükseliş gösterdi.

İSTİHDAM ENDEKSİ TAM TAMINA OLARAK YILLIK YÜZDE 2.6 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamına bakıldığında istihdam endeksi, 2020 senesinin 3. çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine göre tam tamuna yüzde 2,6 artış gösterdi. Yaşanan bu artış alt sektörler için  incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe tam yüzde 4,7 oranında artış gözlemlenirken, inşaat sektöründe ise yüzde 7,6 oranında ve ticaret-hizmet sektörleri için ise yüzde 0,3 oranında artış gerçekleşti.

İnşaat sektörüne veriliyor olan desteklerin de etkisi ile bir önceki yılın çeyreğine oranla tam yüzde 9.3 oranında istihdam endeksi artma yaşadı. Çalışılan saat endeksi ise inşaat sektörü için yıllık  bazda yüzde 4.7 oranında ve bir önceki yılın çeyreğe oranla ise yüzde 31,7 oranında bir artış gösterdi. Brüt ücret-maaş endeksine ise bakıldığında çeyreklik bazda inşaat sektöründe tam yüzde 20,8 oranında bir artış gösterirken senelik baz alınarak bakıldığında ise yüzde 12 rakamı ile bu oran sınırlı bir şekilde kaldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı