TÜİK güven endeksi verilerini açıkladı! Bakan Albayrak güven artıyor dedi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TÜİK güven endeksi verilerini açıkladı! Bakan Albayrak güven artıyor dedi

FİNANS

29 Ekim 2020 Perşembe 20:32:06

TÜİK güven endeksi verilerini açıkladı! Bakan Albayrak güven artıyor dedi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay açıklanan Ekonomik Güven Endeksi, Ekim ayı için de açıklandı.Eylül ayında 88,5 olan Ekonomik Güven Endeksi’nin, Ekim ayında 92.8 olduğu kaydedildi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, battık bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışan kişilere inat, ülke ekonomisine güvenin arttığını dile getirdi. Ekonomik Güven Endeksi’nin eylül ayında 88,5 iken, yüzde 4,8 artış göstererek Ekim ayında 92,8 değerine yükseldiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yaptığı açıklamada, Eylül ayında yüzde 88,5 olan ekonomik güven endeksinin, Ekim ayında yüzde 4,8 artış göstererek 92,8 değerine yükseldiğini belirtti. Ekonomik güven endeksinin artmasında; hizmet, reel kesim (imalat sanayi), perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışların büyük oranda payı olduğu kaydedildi.

Eylül ayına oranla, Ekim ayında yüzde 3,8 artış gösteren reel kesim güven endeksinin109,7 değerinde olduğu açıklandı. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4 oranında artış göstererek 79,7 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında yükselerek 95,0 değerine, inşaat sektörü güven endeksinin yüzde 0,6 oranında artıp 83,8 değerine yükseldiği kaydedildi. Ekim ayında, tüketici güven endeksi yüzde 0,1 oranında azalma yaşadı ve 81,9 değerinde olduğu belirtildi.

BAKAN ALBAYRAK “EKONOMİMİZE GÜVEN ARTIYOR” DEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, battık bittik yaygarası çıkararak algı oluşturmaya çalışan kişilere inat, ülke ekonomisine güvenin arttığını dile getirdi. Eylül ayında 88,5 olan Ekonomik Güven Endeksi’nin, Ekim ayında yüzde 4,8 oranında artarak 92,8’e yükseldiğini belirtti.

Berat Albayrak, söz konusu paylaşımında “Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik Güven Endeksi eylülde 88,5 iken ekimde %4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi.” dedi.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Ekonomik güven endeksi, tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik durum hakkında değerlendirmelerini, beklentilerini ve eğilimlerini özetler. Bu bir bileşik endekstir. Bu hesaplama yapılırken mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endeksleri ağırlıklı olarak toplanır ve birleştirilir.

Bu kapsamda; tüketici, hizmetler, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörleri için toplam 20 güven endeksi hesaba katılır. Hesaplama yaparken kullanılan alt endeksler, her ayın ilk iki haftasında elde edilen verilere göre hesaplanmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin 100’ün üzerinde olması durumunda, genel ekonomik durumun iyimser olduğu, 100’ün altında olması durumundaekonomik durumun karamsar olduğu anlamına gelir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı