TOGG araba son durum gelişmeleri netleşti! Kısa sürede şarj olacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TOGG araba son durum gelişmeleri netleşti! Kısa sürede şarj olacak

FİNANS

3 Kasım 2020 Salı 16:45:20

Son Güncelleme: 03/11/2020 16:31:41

TOGG araba son durum gelişmeleri netleşti! Kısa sürede şarj olacak

Türkiye’nin yerli otomobil ile ilgili çalışmalar Bilişim Vadisi’nde hız kesmeden devam ediyor. 2022’de tamamen bitmesi planlanan seri üretim ilk yerli otomobil TOGG’un dijital altyapı ve hizmetlerinin merkezi olarak sunulacağı endüstriyel bulut platformu içerisinde çalışmalar başladı.

Endüstriyel bulut platformu pilot ise ilk olarak otomotiv sektöründe başlayacak. Türkiye’nin yerli otomobili projesi olan TOGG’u omuzlayan Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu örneğinde olduğu gibi meslek kuruluşları ile devletin katılımda bulunduğu, firmalara dijital altyapı ve hizmetlerin merkezi olarak sunulacağı endüstriyel bulut platformu birinci etapta otomotiv sektörü için kurulacak.  Yapılabilirlik çalışmaları yapılacak olan platform ile ilgili KOBİ’ler de dahil  olmak üzere imalat sanayi işletmelerinin veri saklama ve işleme ihtiyaçlarının uygun maliyetler ile karşılanacak.

YAZILIM MERKEZİ

Yapılabilirlik çalışmalarından elde edilecek  sonuçlar neticesinde endüstriyel bulut platformuna ilişkin model belirlenecek ve Mobilite Yazılım ve Donanım Geliştirme Merkezi kurulacak.

İnsan gücü ihtiyacı ve sektörel pazar araştırmaları ile teknolojik gelişim, pazarlama ve son olarak markalaşma gibi konulardaki araştırmalara uygun olan bir destek programı uygulanması planlanılıyor. Otomotiv sektörü  listenin başında yer almasıyla birlikte diğer sektörlerde de ilave vergisel teşvikler artırılacak.

TOGG’dan BATARYA İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

Yerli otomobil TOGG Çinli batarya üreticisi olan Farasis ile anlaştıklarını duyurmuştu. Anlaşmaya göre, TOGG’un geliştirmiş olduğu elektrikli araçlarda kullanılabilecek olan lityum-iyon bataryalarını Farasis tarafından tedarik edecek. TOGG, sosyal medya hesabından üretilecek olan batarya ile ilgili paylaşımda bulunmuştu. Yapılan paylaşımda, bataryanın özellikleri ve avantajları anlatıldı.

KISA SÜRE İÇİNDE ŞARJ EDİLEBİLECEK

Yapılan açıklama özetle şu şekildeydi; Bataryalarının diğer otomobillere göre daha uzun menzil sağlayabileceğini ve Lityum-iyon bataryasında enerji ve güç yoğunluğunu optimize ediyor olan NMC (Nikel Manganez Kobalt Oksit) katodu kullanılacak. Farasis’in geliştirdiği bataryada NMC 811 kimyası nikel oranı açısından oldukça  zengin olduğu ifadeleri yer alırken açıklamanın devamında, modüllerde enerji yoğunluğu yüksek olan kesecik tipi hücreler kullanılacağını. Alüminyum muhafazalı kompakt modüller ile  de yüksek yapısal dayanım sağlanabileceğini. TOGG’un 300+ ve 500+ kilometre menzile sahip olacağını ve 30 dakikanın altı gibi bir sürede %  80’e kadar şarj edilebileceğini ve modüler yapısı mevcut olduğundan  enerji depolama birinci sırada olmak üzere farklı sektörlerdeki birçok uygulamada kullanılabileceğine dair açıklamada bulundular.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı