TOFAŞ yılın ilk yarısında 634 milyon lira kar etti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TOFAŞ yılın ilk yarısında 634 milyon lira kar etti

FİNANS

8 Ağustos 2020 Cumartesi 04:12:26

Son Güncelleme: 08/08/2020 03:35:08

TOFAŞ yılın ilk yarısında 634 milyon lira kar etti

Egea ve Doblo modelleriyle öne çıkan TOFAŞ, yılın ilk yarısına ait finansal raporunu paylaştı. Paylaşılan rakamlara göre TOFAŞ ilk yarıda 634 milyon lira kar etti.

Tofaş’ın, yılın ilk yarısına ait finansal sonuçları açıklandı. Ülkemizde binek ve hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, salgın sürecini başarılı bir şekilde yönetti. Yılın ilk ayında 7,5 milyar lira gelir elde edildi. Söz konusu dönemde, Tofaş’ın net karı 634 milyon lira oldu.

Yılın ilk yarısında Tofaş, Bursa’da yer alan fabrikasında 84 bin 500 aracı banttan indirerek ürettiği araçlarla otomotiv sanayi üretiminin yüzde 16’sını karşıladı. Bunun yanı sıra Tofaş’ın üretimi olan 48 bin 200 adet araç ihraç edildi. Söz konusu olan 6 aylık dönemde, Tofaş’ın aylık geliri 7,5 milyar lira oldu ve net kârı da 634 milyon liraya yükseldi.

Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu, konuyla ilgili açıklama yaptı. Tofaş’ta üretilen Doblo, Fiorino, Egea modellerinin iç pazarda başarılı sonuçlar elde ettiğini dile getirdi. Fiat, yılın ilk yarısında 39 bin 558 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi ve bu sayede yüzde 15,6 pazar payı elde etti. Eroldu, bu başarıda Tofaş Ar-Ge’nin önemli bir payı olduğunu ve Egea’nın bu yıl Türkiye’de en çok tercih edilen modeli olduğunu belirtti. Daralan pazarda, Alfa Romeo ve Jeep markaları satış hacimlerini koruduğunu ve pazar paylarını 2019 yılının ilk 6 ayına oranla yüzde 45 artırdığını sözlerine ekledi.

Tofaş’ın Türkiye’de temsil ettiği Fiat, Fiat Professional, Jeep, Alfa Romeo markalarının satışları 41 bin 115 adet gerçekleşti ve Türkiye otomotiv pazarının yüzde 16,2’sini oluşturdu. Eroldu, pazarın 2020 sonunda yaklaşık olarak 600-640 bin adet olarak kapanmasını tahmin ettiklerini belirtti.

SALGIN DÖNEMİNDE BAŞARILI BİR SÜREÇ YÖNETİMİ YAPILDI

Cengiz Eroldu, Koronavirüs sürecini başarılı bir şekilde yönettiklerini söyledi. Öncelikle çalışanların sağlığını riske atmamak için fabrikada koruyucu önlemler alındığını, üretim hatlarını ve ofislerini sosyal mesafeye uygun olarak düzenlediklerini hatırlattı. Üretime ara verilen dönemde çalışanlar gönüllü olarak sağlık ekipmanları üretti. Bunlarla kalmayıp, dijitalleşmeye odaklanarak, temsil ettikleri markaların garanti ve bakım sürelerini uzattılar ve tüm bayilerde ücretsiz dezenfeksiyon, görüntülü görüşme, adrese teslim gibi hizmetlerle vatandaşların yanında oldular.

Eroldu, Fiat ve BiTaksi iş birliğiyle, Ar-Ge merkezinde araç içindeki tüm vatandaşlarımızı koruyacak bir izolasyon sistemi geliştirdiklerini hatırlattı. Kabinli Taksi uygulaması sayesinde vatandaşlarımız virüs bulaşma riskini en aza indiriyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı