TL Değer Kaybediyor! Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri Korkuttu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TL Değer Kaybediyor! Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri Korkuttu

FİNANS

30 Haziran 2020 Salı 20:24:58

TL Değer Kaybediyor! Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri Korkuttu

Dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden Reuters, yeni Türkiye raporunu yayınladı. Dolar kurunca yaşanan ani yükseliş ve koronavirüs salgını sonrasında tablo ülkemiz için hiçte iyi değil. Haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 12’yi aşarken, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 10 olarak açıklandı.

Resuters tarafından yapılanan ankete göre enflasyon oranları %12yi aşabilir ve yıl sonu enflasyon tahmini ise %10’un altına düşmüş durumda.Korona virüsü salgını ile birlikte alınan önlemler kapsamında ve salgına ilişkin olarak arz yönünde yaşanan yukarı yöndeki riskler sebebiyle TÜFE Haziran ayına dair enflasyon oranlarının %12yi aşmasını beklediğini duyurdu. Tüketici Fiyatları Endeksi TÜFE haziran ayında enflasyonun %12yi aşmasını beklerken yıl sonu beklentisi ise %10 altında.

TÜFE yıl sonu enflasyon beklentisi %9.5 olarak açıklarken tahminler yine %11.60 ile%7.5 oranlarında değişiyor. Merkez Bankası da geçen hafta çekirdek enflasyonuna dair yükselişi göstererek bir yıla yakındır devam ettirdiği ara politikasında gevşemeye gitti ve politika faizini sabit tutma kararı almıştı. 14 katılımcı ile gerçekleştirilince ankette yıllık enflasyona dair tahminlerin medyanı %12.09 oldu. Yıl sonuna dair enflasyon tahminleri ise %11.90 ve %12.7 değerleri arasında yer almakta. Aylık enflasyon artışında %0.65 oranında artış beklenirken tahmin aralığı ise %0.5 ile %1.00 aralığında.

Kurda yaşanan sert değer kaybından sonra Ekim 2018 yılında enflasyon son 5 yılın rekor seviyesini kırarak %25.2 seviyesinde görülmüştü. Yıllık enflasyon rekor kırdıktan sonra düşüş eğiliminde fakat hala tek hanelere ulaşılabilmiş değil.

Tüm bu yaşanan gelişmeler ışığında ise Merkez Bankası korona virüs salgınının yarattığı ekonomik etki ve petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşleri de dikkate alarak yıl sonu enflasyon tahminlerini %7 bandına çekmişti.

PPK yükseliş bekliyor

Geçen haftalarda toplananpara politikası Kurulu olan PPK toplantısının ardından yatığı açıklama salgına bağlı olarak talep koşullarındaki sınırlayıcı etkiye karşın salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyonda bir miktar yükseliş gözlenmekte olduğu söylenildi ve gıda enflasyonunda yaşanan mevsimsel ve salgının bu artışa sebep olduğunu aktardı.
TCMB ayrıca açıklamasında 2020 yılının ikinci yarsında dair tel yönünde dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğini belirtti.

ENFLASYON %10’UN ALTINA DÜŞEBİLİR

Reuters tarafından yayınlanan ankette enflasyon beklentisi %9.5 seviyesinde ve tahminler %11.60 ile %7.5 arasında değişim gösteriyor. Açıklanan veriler ise daha önceden duyurulmuş olan anketlerle benzerlik gösterse de Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu tahminlerinin üstünde.

Türk lirasının 2020 yılı içeresinde dolara karşı %13 değer kaybetmesiyle birlikte Dolar-Türk lirası kuru geçen ay 7.2690 seviyesine ulaşarak rekor kırmıştı. Türk lirası kayıplarının bir kısmını telafi edebilse de son zamanlar da 6 bandının aşağısını göremedi.

Değer kaybında yaşanan gelişmelerin devam etmesiyle birlikte enflasyon üzerinde yukarı yönde bir baskının oluşması ihtimal dahilinde. TÜİK ise Haziran ayına dair enflasyon verilerini Temmuz da açıklayacağını duyurdu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı