Ticaret Bakanlığı ikinci el elektronik eşya satışına yeni düzenleme getiriyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ticaret Bakanlığı ikinci el elektronik eşya satışına yeni düzenleme getiriyor

FİNANS

23 Ağustos 2020 Pazar 22:12:06

Son Güncelleme: 23/08/2020 19:02:00

Ticaret Bakanlığı ikinci el elektronik eşya satışına yeni düzenleme getiriyor

Kullanılmış otomobillerin vatandaşlar arasında alım satımını daha düzenli ve güvenilir hale getirmek amacı ile düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemelerin ardından ise bir düzenleme de geçtiğimiz günlerde Libya’daki mağdur Türk müteahhitlerin de sorunlarını çözüme kavuşturma sürecinde atıldı.

Türkiye ve Libya arasındaki uzlaşma görüşmelerinin anlaşma imzalama adımına gelmesinde aldığı rol ile gündeme gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şimdi ise ikinci el cep telefonu ve tablet türü elektronik cihazların getirilen düzenlemelere uygun bir şekilde yenilenerek, garanti kapsamı dahilinde yeniden satışının yapılabileceğini söyledi. Bakan Pekcan aynı zaman da bu hususta yapılması beklenen düzenlemenin son evreye ulaştığını belirtti.

Vatandaşların ikinci el cep telefonu ve tablet alırken ve satarken mağdur olmalarını engellemek ve bu kapsamda yapılan alışverişlerde satın alınan cihazların garanti kapsamında olmasını ve vatandaşın garanti kapsamından doğan haklarından faydalanabilmesini istediğini dile getirdi.

Bakan Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı tarafından tasarlanan yeni düzenlemeler sayesinde israfı engelleyeceklerini ve atık oluşumunun önüne geçmeyi planladıklarını açıkladı. Bu yolda ise özellikle, ikinci el alışveriş pazarında payı büyük olan telefon ve tablet türü elektronik cihazların kalite standartlarını korumaları ve kullanım ömrünün sonuna gelmeden imha olmalarını engellemeye çalışacaklarını aktardı. Aynı zaman Bakan Pekcan, bu sayede ise bahsi geçen ürünlerle teknoloji pazarında bir geri dönüşüm sirkülasyonu kazandıracaklarını açıkladı.

Öte yandan cep telefonu ve tablet ithalat rakamların da meydana gelen düşüşlerin ve kullanıcıların maddi durumlarını zorlamadan ihtiyaçları olan elektronik aletlere erişebilmelerini hedeflediklerini belirten Bakan Pekcan, ikinci el cep telefonu ve tablet pazarını ise daha güvenilir bir forma sokmayı da amaçladıklarını aktardı.

Ticaret Bakanı aynı zamanda an itibariyle yapılan ikinci el tablet ve telefon türü elektronik cihazların alım satımlarının çok büyük bir bölümünün faturalandırma ve kayıtlarının tutulması konusunda zayıf kalındığını kabul etti ve yapılan kayıt dışı alışverişlerin ise güven hususunda iyi bir seviyede olmadığını belirtti.

Bakan Pekcan bu durumun önüne geçmek ve hedefledikleri gibi israf ve atık oluşumunu engelleyerek teknoloji pazarından sirkülasyon kazandırmak adına hazırladıkları yönetmeliğin bir “revize edilmiş ürün” sisteminin temellerinin atılmasına ihtiyaç duyulduğu ve bu sistemin yasal dayanaklara oturtulması gerektiğini belirtti. Bu aşamaların ardından ise Bakan Pekcan, ikinci el elektronik aletlerin alım satımının daha güvenli bir hal alacağını dile getirdi.

Bakan Pekcan, düzenlemeler ile yapılacak olan işlemlerin denetlenmesi ve kontrol edilmesi adına Ticaret Bakanlığı tarafından onay almış olacak yenile merkezlerine yetki verileceğini açıkladı. Aynı zamanda Bakan Pekcan, tekrar piyasaya kazandırılan “yenilenmiş” cep telefonu ve tabletlerin belirlenen standartlara uygun olduğu takdirde sertifikalı bir şekilde satışa sunulacağını da açıkladı. Bakan aynı zaman da bu ürünlerin en az 12 ay da garantili olacağını ekledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı