Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı! Kredi Kartı Aidat İadesi Almak İsteyenler Dikkat!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı! Kredi Kartı Aidat İadesi Almak İsteyenler Dikkat!

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 18:25:50

Son Güncelleme: 05/08/2020 18:25:30

Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı! Kredi Kartı Aidat İadesi Almak İsteyenler Dikkat!

Koronavirüs salgını öncesinde birçok banka vatandaşlarımızdan yıllık kredi kartı aidatı tahsis etmişti. 200 lira gibi tutarlara kadar çıkan kredi kartı aidatı geri alma işlemleri için vatandaşlarımız E-Devlet, Cimer gibi platformlardan başvuru kanalları aramaktadır. Konu hakkında uyarılar Ticaret Bakanlığı tarafından yapıldı.

Tüm Dünya gibi ülkemizi de saran COVID-19 hastalığı, insanları sadece sağlık yönünden değil, ekonomik ve sosyal yönden de vurdu. COVID-19 hastalığı insan alışkanlıklarında belirli değişikliklere yol açtı. İnsanlar artık belirli alışverişlerini gidip almaktansa internet üzerinden yapmaya başladı, ve bunun için tabii olarak da kredi kartı kullanımına başvurulması sonucunda kredi kartı kullanımı büyük bir artış gösterdi. Bu artış ile beraber insanları kredi kartı konularında dolandırmayı hedefleyen hırsızlar da yüz göstermeye başladı.

Hırsızların yeni yöntemi ise çok garip. Genellikle internet veya sosyal medya üzerinden resmi kurumların logolarını veya e-Devlet gibi devlete bağlı programların logolarını kullanarak, insanlara attığı linkler ile onlardan kredi kartı bilgilerini istiyorlar. Vatandaşların kredi kartı bilgilerini ele geçirdiklerinde de, vatandaş onu fark edene kadar, ele geçirdikleri kredi kartını istedikleri gibi kullanabiliyorlar.

Ticaret Bakanlığı, son zamanlarda özellikle internet ve sosyal medya üzerinden resmi kurumların logoları ya da e-Devlet gibi kurumların logolarını kullanarak, “kredi kartı aidat iadesi” adı altında yapılan dolandırıcılık konusunda uyardı. Ticaret Bakanlığı, sosyal medya hesaplarını kullanarak “Bankaların kredi kartı aidat iade işlemleri başlamıştır. İadenizi almak için linke tıklayınız.” Şeklinde paylaşımlar yaparak insanları dolandırmaya çalıştıkları, gerçeği herhangi bir şekilde yansıtmamaktadır diyerek vatandaşlarımızı dolandırıcıların oyunlarına karşı uyardı.

Yanlış Bilgilendirmelere İnanmayın

Ticaret Bakanlığı, kullanıcıların kredi kartı aidatı konusundaki yanlış bilgilendirmelere inanmaması ve sonrasında mağduriyet yaşamaması için bu açıklamayı yaptı. Bakanlık tarafından yapılan bir açıklamada, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı vb isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunma zorunluluğunun getirildiğini hatırlattı.

Kredi kartı dolandırıcılarının yayılmasını engellemek için araştırmalarına devam ettiklerini açıklayan Ticaret Bakanlığı, kredi kartı dolandırıcılarına baskınlar da yapıldığını, elinde bir çok vatandaşın kredi kartı bilgileriyle yakalanan dolandırıcıların bulunduğunu bildirdi. “Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-Devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir.” Diye bir paylaşım yapan Ticaret Bakanlığı, vatandaşlarımızı bu tür siteler bulduklarında, bu siteleri online olarak rapor ederek ülkemize yardımda bulunabilirsiniz diyerek sözlerini bitirdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı